Pētījums: 55 % jaunu cilvēku mainījuši darbu neatbilstoša atalgojuma dēļ

Latvijā vairāk nekā puse (55 %) aptaujāto iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 39 gadiem par visizplatītāko iemeslu darba maiņai atzīst neatbilstošu atalgojumu, liecina uzņēmuma “Evolution Latvia” jauniešu darba tirgus indeksa “Jaunatne. Darbs. Vide” ietvaros veiktais pētījums ar kompāniju “Norstat”.

Uz jautājumu, kādi ir bijuši iemesli mainīt darbavietu, neatbilstošu atalgojumu vispārliecinošāk atzīmē vairākums (59 %) iedzīvotāju Pierīgā. Tas ir svarīgākais arguments vismaz pusei (57 %) cilvēku Zemgalē, kam seko katrs otrais (56 %) iedzīvotājs Rīgā un Kurzemē. Nedaudz mazāks īpatsvars konkrēto iemeslu akcentē Latgalē un Vidzemē, par ko liecina attiecīgi nepilna puse (48 % un 45 %) respondentu.

“Taisnīgs atalgojums ir pamats, kas jānodrošina katram darba devējam. Latvijā ir novērojama asa uzņēmumu konkurence par ikvienu talantu un ikkatru jaunu cilvēku, kurš ienāk darba tirgū. Jaunie un topošie speciālisti var atļauties būt izvēlīgi un nesamierināties ar zemu atalgojumu,” pauž uzņēmuma “Evolution Latvia” Baltijas un Rumānijas personāla pārvaldes vadītāja Sanita Kļaviņa.

Tikmēr otra sastopamākā atbilde ir ierobežota karjeras izaugsme, kam pievērš uzmanību katrs trešais (35 %) respondents. S. Kļaviņa skaidro, ka uzņēmumiem jānopelna potenciālo darbinieku labvēlība un uzticība: “Jauniem cilvēkiem pastāv darba iespējas bez būtiskas pieredzes un zināšanām, jo uzņēmumi velta enerģiju un resursus, lai apmācītu topošos speciālistus. Paralēli uzņēmumi veido dažādas iekšējās attīstības programmas darbiniekiem, nodrošina vertikālās un horizontālās izaugsmes iespējas, lai atbalstītu darbinieku karjeras turpināšanu uzņēmumā.”

Trešais visbiežāk minētais iemesls darba vietas maiņai pēc 22 % aptaujāto domām ir darbs, kas nesniedz gandarījumu. Vidzemē un Zemgalē to atzīst attiecīgi katrs ceturtais (27 % un 25 %) iedzīvotājs. Rīgā gandarījuma trūkumu izceļ piektdaļa (21 %) respondentu. Savukārt vismazāko nozīmi tam piešķir 19 % Latgales un 18 % Pierīgas iedzīvotāju.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem piektdaļa (19 %) respondentu par ceturto populārāko iemeslu izvirza apmācību un pašizaugsmes trūkumu. S. Kļaviņa norāda, ka jauni cilvēki dod priekšroku darbam, kurā viņiem tiek radīti priekšnoteikumi, lai paplašinātu savus talantus, zināšanas un pieredzi: “Viņu prasības pēc daudzpusīgām apmācību iespējām parādās arī pētījumā, kur vairākums (94 %) cilvēku izsaka vēlmi apgūt papildu prasmes darbavietā. Pieprasītākās ir svešvalodas, kam seko pašizaugsme, digitālā kompetence un vadības prasmes.”

Toties par piekto spēcīgāko argumentu darbavietas maiņai gandrīz piektdaļa (18 %) iedzīvotāju nosauc darba un privātās dzīves līdzsvara trūkumu. “Jāapzinās, ka Covid-19 ietekmē piedzīvotā pārslodze vilina darbiniekus visā pasaulē meklēt elastīgu darba grafiku un režīmu. Tas mūsu uzņēmuma pieredzē ir pierādījies kā viens no svarīgākajiem labumiem, jo Evolution piedāvātais maiņu grafiks dod iespēju attīstīt talantus, veidot savu biznesu vai ceļot krietni vien brīvāk,” skaidro S. Kļaviņa.