Strautiņš: Aktīvāk jāīsteno eksporta veicināšanas pasākumi

Saskaņā ar CSP sniegtajiem datiem, septembrī apstrādes rūpniecības izlaide samazinājās par 1.7%, kas ir patiess pārsteigums, jo nozares konjunktūra septembrī uzlabojās un arī industrijas pārstāvji Latvijā bija pauduši kopumā optimistisku viedokli.

Galvenais statistikā redzamā krituma izraisītājs ir ievērojamā izlaides samazināšanās divās lielākajās nozarēs — pārtikas rūpniecībā (-2.8%), bet jo īpaši kokapstrādē (-9.5%), kas šai nozarei ir ļoti strauja svārstība mēneša ietvaros. Te rodas krasa pretruna ar Kokrūpniecības federācijas izpilddirektora Kristapa Klausa teikto, ka septembris nozarei bijis ļoti labs mēnesis. Viņš notikušo kritumu skaidro ar iespējamu atsevišķu uzņēmumu kavēšanos datu iesniegšanā un pieņem, ka dati varētu tikt vēlāk koriģēti.

Savukārt metālapstrādes un mašīnbūves nozaru blokā iepriekš prognozētie uzlabojumi redzami datos, pieaugums bijis četros no sešiem sektoriem, tai skaitā ļoti būtiskajā metālu ražošanā (+3.3%). Interesanti, ka trīs mēnešus pēc kārtas strauji augusi kuģu un dzelzceļa transportlīdzekļu ražošana, parasti to izlaides dinamika pa mēnešiem statistikā izskatās kā zāģa zobi. Savukārt trīs mēnešus pēc kārtas kritusies apģērbu ražošana, turklāt septembrī tas noticis strauji (-18.8%). Arī tas zināmā mērā ir pārsteigums, jo bija ziņas, ka krītošais algu līmenis mūsu valstī var veicināt šī biznesa atdzimšanu.

Septembra notikumi nav iemesls panikai, bet, ja arī gada atlikušajos mēnešos Latvijas rūpniecībā nebūs jūtams pasaules mērogā vērojamais šīs nozares pacēlums, tad būs jāsatraucas ļoti nopietni. Tieši šodien tika saņemti dati par strauji pieaugošu optimisma līmeni apstrādes rūpniecībā oktobrī visā pasaulē, paātrinoties jau iepriekšējos mēnešos notiekošam kāpumam. Nav šaubu, ka oktobrī un nākamajos mēnešos uzlabosies gada dinamikas dati, jo pērn šajā laikā notika ļoti nepatīkami procesi.

Lai kā interpretētu septembra datus, ir skaidrs, ka apstrādes rūpniecības atgūšanās pēc straujā krituma gadu mijā līdz šim bijusi ļoti vāja un nevienmērīga. Tas ir signāls, ka aktīvāk jāīsteno eksporta veicināšanas pasākumi.

Avots: BIZNESS.LV