Personāla vadības eksperte: Tikai 51% Latvijas iedzīvotāju ir digitālā pratība

Ceturtdien, 22. februārī, tiešsaistē norisinājās PERSONĀLA VADĪBA 2024, kurā eksperti diskutēja par svarīgākajām aktualitātēm saistībā ar personālvadību, tai skaitā par personāla vadības nākotnes izaicinājumiem, digitālās sistēmas un personāla iesaistēm, digitālā laikmeta izaicinājumiem, darbinieku pārvilināšanas juridiskiem un ētiskiem aspektiem, jēgpilniem darbinieku “labumiem” u.tml. Konferencē piedalījās arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) personāla nodaļas vadītāja, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes locekle Zane Rostoka-Bārene, kas norādīja uz to, ka Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss liecina, ka tikai 51% Latvijas iedzīvotāju ir digitālā pratība.

Pētījumā secināts, ka, lai sasniegtu uzstādītos mērķus, digitālās pamatprasmes jāapgūst vēl piektdaļai iedzīvotāju.

“Latvijā tikai piektdaļai darba devēju (19%) ir izstrādājusi darbinieku izaugsmes un profesionālās pilnveides stratēģijas un mācību plānu, savukārt 13% tiek iekļauta uzņēmuma vai iestādes kopējā stratēģijā,” atzina Z. Rostoka-Bārene.

Viņa atzina, ka Latvija ir ierobežota piekļuve digitālajiem risinājumiem: “Kaut arī piekļuve internetam ir plaša, nepietiekami finanšu līdzekļu, lai ieviestu modernas digitālās tehnoloģijas, piemēram, automatizētas darbības vai analītisko programmatūru. [..] Arī vadītājiem un darbiniekiem trūkst zināšanas un pārliecības par digitālajiem risinājumiem, kas kavē digitalizācijas procesu.”

“Nākotnes darba tendences rāda, ka turpināsies darba organizācijas sadrumstalotība, strauja darba procesa transformācija, efektīvāka un savienotāka digitālā darba vieta, lai novērstu plaisu, nodrošinot saskaņotus, integrētus un optimizētus procesus,” atzina eksperte.

Viņa atzina, ka digitālā transformācija ir kļuvusi par jauno uzņēmējdarbību, un ir izveidota jauna ekosistēma. Pēc viņas teiktā, darbiniekiem ir jāattīsta savas kompetences, kā apgūto izmantot, papildus katrs piemēro sev vēl vajadzīgo zināšanu paplašināšanu.

“Globālās tendences rāda, ka pēdējo gadu laikā būtiski mainās mācīšanās un attīstības metodes – dominē e-mācības, kursu formāts tiek veidots lietotājiem ērtā mikro mācību veidā, izmantojot spēles, simulāciju u.c. elementus,” atzina Z. Rostoka-Bārene.

PERSONĀLA VADĪBA 2024 piedalījās arī Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga, “Win partners” mācību vadītājs, konsultants Aldis Zauls, zvērinātu advokātu biroja “Lazdiņš Gavars” partneris, zvērināts advokāts Andris Lazdiņš, zvērināta advokāte, RSU asoc. profesore Marta Urbāne, Mg.psych., Mg.publ.relat, “Personāla vadītāju kluba” vadītāja Anita Rošāne, VILGERTS partnere, zvērināta advokāte Jūlija Jerņeva, biznesa koučs, līderu iemaņu trenere, Sistēmiskās (Helingera) pieejas praktiķe Daina Ramata, sertificēts organizāciju un darba psihologs, personāla vadības profesionālis, karjeras konsultants Elīna Bulāne, kā arī PwC Latvija Dažādības un Iekļaušanas prakses vadītāja Agnese Cimdiņa.

Publicitātes materiāls