Pēc vēlēšanām Vienotība var sašķelties trīs daļās – liberāļos, nacionāļos un jaunpienācējos

Pēdējā laikā notiekošais partijas “Vienotība” iekšienē būtu raksturojams pavisam īsi – kā zirnekļi burkā. Kā zināms, vairākiem zirnekļiem esot kopāvienā bezizejas telpā, tie bez žēlastības aprij viens otru. Tieši šāds sairšanas process šobrīd ir sācies partijā Vienotība, kad tās reitings jau samazinājies zem 11%.

Partijas biedri apvaino viens otru neētiskā priekšvēlēšanu cīņā, izdodot katram savas avīzes un reklāmas materiālus, nepieminot vai pat apvainojot citus savus partijas biedrus un aicinot tos svītrot. Tā vien izskatās, ka Vienotībā sākusies izmisīga cīņa bez noteikumiem.

Ar iepriekšējās vēlēšanās jau izmēģinātu reklāmas gājienu, jaunpienācēji no Zatlera Reformu partijas jau izdod katrs savas avīzes, izplata tās, aicina balsot tieši par viņiem un, iespējams, arī svītrot citus Vienotības listes kandidātus no sava reģiona. Ne velti Vienotības Vidzemes kampaņas vadītājs Arvils Ašeradens pirms dažām dienām izsūtījis partijas biedriem vēstuli, kurā norāda: “Vēlos Vidzemes kampaņas vārdā kategoriski norobežoties no deputātu kandidātu Boķa, Ķirša un Upenieka Vienotības vārdā izplatītās avīzes “Vienotība (attiecīgajam) novadam”. Vēlos paziņot, ka Vienotības kampaņas vadība šādas avīzes izdošanu nav ne saskaņojusi, ne tai arī ir bijis kas zināms par šāda satura avīzes izdošanu. Vidzemes kampaņas vadības vārdā atvainojos visiem tiem, kam šis izdevums ir licies mulsinošs un īpaši tiem, kas jūtas aizskarti godīgā sacensības noteikumu neievērošanā.”

Uz šo informāciju nekavējoties atsaucas Vienotības ētikas komisijas loceklis Veiko Spolītis, norādot, ka Arvila Ašeradena paziņojums par norobežošanos no privāti nesaskaņotām vēlēšanu kampaņām ir ļoti skaidrs. Pēc vēlēšanām Vienotības Ētikas komisijā tiks vētīta vēlēšanu kampaņas “raža”.

Pēc būtības tas nozīmē, ka, visticamāk, tie Vienotības biedri, kas būs izmantojuši nesaskaņotas priekšvēlēšanu cīņas metodes, aicinājuši svītrot politiskos konkurentus no pašu saraksta un izplatījuši melīgu informāciju par tiem, tiks no partijas izslēgti vai paši izstāsies. Tieši tāpat kā Zatlera Reformu partiju vēl pirms 11. Saeimas sanākšanas atstāja Olšteina sešinieks, kurš tieši tāpat kā tagad, arī toreiz veidoja savu individuālu kampaņu reģionos, pie tam arī Ašeradena vēstulē minētie Ķirsis, Upenieks, kā arī citā vēstulē minētais Junkurs, ir tieši Zatlera Reformu partijas bijušie biedri, kuriem partiju šķelšanas amats jau vienreiz gājis no rokas.

Arī Vienotības frakcijas vadītāja Rīgas domē – Sarmīte Ēlerte internetā sūkstās, ka vēl joprojām Jūrmalas pastkastītē nav iekritusi Vienotības Vidzemes avīze, bet tā vietā uz spīdīga krītpapīra apdrukāts vēstījums, ka jūrmalnieku intereses aizstāvēs Boķis, Ķirsis un Upenieks.

Vienotības Viļānu novada nodaļas vadītājs Juris Galerijs Vidiņš informē partijas biedrus, ka pastkastītē saņēmis Zaķa lapiņu, kuru apmaksājusi partija Vienotība. Viņš pauž neizpratni, kāpēc šī persona ir vienlīdzīgāka starp vienlīdzīgiem, kāpēc līdzīga satura avīze nav par Matīsu, Plavinsku vai jebkuru citu deputāta kandidātu no Vienotības. Vidiņam nekas nebūtu pret Zaķa pašslavināšanu, ja viņš pats to būtu apmaksājis, bet Viļānu novada Vienotības nodaļas vadītājs ir kategoriski pret, ja tiek izniekota viņa regulāri maksātā biedru nauda.

Arī Vienotības Talsu novada nodaļas vadītājs Dāvis Kalmanis norāda, ka talsinieki ir nepatīkami pārsteigti par “Talsu aizstāvja” Jāņa Junkura speciālizlaidumu. Kalmanis uzskata, ka katram Vienotības biedram atsevišķi un visiem kopā būtu stingri jāpiestrādā, lai partijas morāles un ētikas standarti nepieļautu šādus izgājienus.

Šobrīd zirnekļi vēl tikai piedalās vārdu kaujās, bet jau pēc vēlēšanām, redzot partijas Vienotība katastrofālo sniegumu, to rīcība var novest līdz īstam kanibālismam, kad valsts liktenis tiks atstāts pilnīgā novārtā, cīņās par amatiem un ietekmi partijā. Līdz nažiem, cerams, lieta nenonāks, bet partijas sašķelšanās risks, jau mēneša laikā pēc vēlēšanām, ir pietiekami augsts.