Pēc ilgām sarunām panākta vienošanās par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu

Pasaules lielvaras un Irāna sarunās Vīnē ir panākusi vienošanos par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret sankciju atvieglojumiem, pārtraucot 12 gadu strupceļu sarunās, kas bija draudējis izraisīt jaunu karu Tuvajos Austrumos, un, iespējams, iezīmēt sākumu jaunai ērai attiecībās starp Irānu un Rietumiem, paziņoja diplomāti.

Saskaņā ar vienošanos, piekļuve kodolenerģijas inspektoriem Irānas monitoringa programmai vairs nevarēs būt automātiska un Rietumu analītiķi varēs piekļūt Irānas atomenerģētikas stacijām un monitorēt tur notiekošo.

Eiropas Savienība (ES) paziņoja par “pēdējo plenārsēdes” sanāksmi pulksten 8.30 pēc Griničas laika, pēc kuras arī notiks preses konferencē, kurā sagaidāms oficiāls paziņojums par vienošanās detaļām.

Sešas pasaules lielvaras, tostarp ASV, Krievija un Lielbritānija jau 17 dienas nepārtraukti veda sarunas ar Irānu, iesaistot valstu ārlietu ministrus.

ASV, Lielbritānija, Francija, Ķīna, Krievija, kā arī Vācija vēlējās, lai Irāna atceļ savus slepenos kodolieroču pasākumus, lai nodrošinātu, ka valsts nevar uzbūvēt kodolieroci.

Irāna, kas vēlas, lai tiktu atceltas starptautiskās sankcijas, vienmēr ir uzstājusi, ka tās kodolieroču darbs ir mierīgs.

Kāds diplomāts presei norādīja, ka vienošanās iekļauj kompromisu par objektu pārbaudes laiku Irānā. Tā ļautu ANO inspektoriem uzraudzīt Irānas militārās teritorijas, bet Irāna varētu apstrīdēt lūgumus atļaut piekļuvi.

Irāna piekrita, ka sankcijas varētu tikt atjaunotas 65 dienu laikā, ja tā pārkāptu darījumu. Tā ziņoja, ka ANO ieroču embargo paliktu spēkā piecus gadus, kā arī ANO raķešu sankcijas saglabātos vēl astoņus gadus.

Tāpat panākto vienošanos apstiprinājis kāds anonīms Irānas diplomāts, norādot, ka viss smagais darbs ir atmaksājies un lai “Dievs svēti mūsu tautu”.