Patērētajiem “Latvijas Gāzes” sadalīšana nebūs labvēlīga: Tarifi celsies

Pēc Latvijas dabasgāzes apgādes kompānijas “Latvijas Gāze” (LG) sadalīšanas dabasgāzes tarifi celsies neizbēgami, pauda LG padomes priekšsēdētāja vietnieks un 16% LG akciju īpašnieka “Itera Latvija” vadītājs Juris Savickis.

“Tarifi celsies neizbēgami, jo regulatoram tos nāksies paaugstināt,” intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda Savickis, skaidrojot, ka LG sadalīšanā izveidojušajām kompānijām būs jāstrādā ar peļņu.

Savickis norādīja, ka līdz ar LG sadalīšanu, valstij būtu jāiegādājas no LG nodalītā jaunā kompānija, kurai tiks nodoti pārvades un uzglabāšanas sistēmas aktīvi, tai skaitā, maģistrālie gāzes vadi un Inčukalns. Vienlaikus gan Savickis pauda viedokli, ka valsts ne vienmēr ir labākais uzņēmumu apsaimniekotājs.

Jau vēstīts, ka februāra sākumā Saeima trešajā galīgajā lasījumā atbalstīja Enerģētikas likuma grozījumus, nosakot gāzes tirgus principus ikvienam tirgotājam, kā arī paredzot tiesības mājsaimniecībām izvēlēties gāzes piegādātāju. Pieņemtais likums nosaka, ka noslēdzošais posms paredz sadalīt AS “Latvijas gāze” (LG) divos uzņēmumos. Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātais modelis paredz, ka vienā uzņēmumā būtu nodalīts pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators, bet otrā – sadales un tirdzniecības sistēmas operators.

Pašlaik Latvijas dabasgāzes tirgū darbojas viens uzņēmums – LG, kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvadi, sadali un tirdzniecību. Latvijas dabasgāzes apgādes sistēma ir savienota tikai ar Lietuvas un Igaunijas sistēmām, un Latvijai patlaban ir tikai viens dabasgāzes piegādātājs – Krievija. Plānots, ka no LG neatkarīgs gāzes pārvades un uzglabāšanas operators tiks izveidots no 2017. gada 3. aprīļa, bet LG pilnībā sadalīt plānots līdz 2017. gada beigām.

Lielākais “Latvijas Gāzes” akcionārs ir Vācijas “E.ON Ruhrgas International GmbH” (47,23%). Krievijas “Gazprom” pieder 34%, bet 16% – Krievijas “Itera” meitasuzņēmumam “Itera Latvija”.

Foto:PublicDomainPictures/https://pixabay.com/en/users/PublicDomainPictures-14//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/