Pastāv bažas par Grieķijas spējām izkļūt no ekonomiskās krīzes

Grieķijas iedzīvotāji par lielāko apdraudējumu savai valstij uzskata slikto ekonomisko stāvokli, liecina pētnieciskā centra ”Pew” starptautiskais pētījums.

Lai arī valsts amatpersonas min, ka ekonomiskā situācija Grieķijā uzlabojas, 88% Grieķijas iedzīvotāju slikto ekonomisko stāvokli uzskata par lielāko valsts apdraudējumu. Situācijas uzlabošanos apšauba arī ekonomisti un uzņēmēji. Šobrīd Grieķijas parāds pārsniedzis jau 200 miljardus eiro un pastāv bažas, ka to atmaksa nebūs viegla.

Lai arī norādīts, ka, ja valdībai izdosies īstenot iecerētās reformās, jau 2018. gada beigās Grieķija varētu atteikties no stingrajiem ekonomikas pasākumiem, uz ko iet arī aizdevēji, pastāv lielas bažas, ka valsts ekonomika tuvākajos gados spēs patstāvīgi noturēties uz savām kājām bez papildu starptautisko aizdevēju
naudas.

Lai arī pārmetumus valdībai izsaka gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji, kas nav apmierināti ar milzīgo nodokļu slogu, premjerministrs Aleksis Ciprs uzskata, ka pašlaik tiek īstenots stratēģisks plāns, lai izkļūtu no krīzes un valstī virzās pozitīva pieauguma tendences.

Grieķijas parlaments maija beigās nobalsoja par jauniem taupības pasākumiem, kas, kā paredzams, papildinās valsts kasi par pieciem miljardiem eiro. Atēnas piekritušas jau 2019.gadā samazināt pensijas un 2020. gadā palielināt nodokļus. Premjerministrs Aleksis Ciprs gan sola, ka daļa ieekonomēto līdzekļu tiks novirzīti sociālām vajadzībām.

Saskaņā ar apstiprinātajiem likumu grozījumiem papildus finanšu līdzekļi tiks iegūti samazinot pensijas un nodokļu atvieglojumus laika posmā no 2018. līdz 2021. gadam.

Paredzams, ka trīs gadu laikā tiks izveidota 5,5 miljardu eiro liela finanšu rezerve. Šī summa tiks izmantota, lai sniegtu palīdzību sociāli mazaizsargātiem cilvēkiem, tostarp nodrošināt subsīdijas īrei un medikamentiem.

Jūlijā tika apstiprināts jaunākais 8,5 miljardu eiro maksājums Grieķijai no eirozonas aizdevuma programmas, par ko vienojās Eirozonas valstu finanšu ministri.

Kā zināms, atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.

Foto:klippi0/https://pixabay.com/en/users/klippi0-599838/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/