Partijas nāks klajā ar priekšlikumu noteikt atšķirīgas mikrouzņēmumu nodokļa likmes

Saeimā pārstāvēto politisko partiju frakcijas piedāvā noteikt atšķirīgas mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmes atkarībā no apgrozījuma.

Saeima vakar ar opozīcijas balsīm konceptuāli atbalstīja likumprojektus, kas paredz no nākamā gada palielināt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) likmi līdz 15% un atteikties no ieceres par minimālo sociālo iemaksu ieviešanas.

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” un likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” Saeimā atzīti par steidzamiem, un par izmaiņām galīgajā lasījumā parlamentā plānots lemt 20.decembrī.

Priekšlikumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā apstiprināšanai galīgajā lasījumā piedāvās arī partijas “Vienotība”, “Saskaņa”, “No sirds Latvijai” (NSL) un “Latvijas Reģionu apvienība” (LRA).

Lai arī Saeimas vairākums nolēma nenodot izskatīšanai komisijā “Vienotības” piedāvāto likumprojektu par izmaiņām Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) režīma regulējumā, partija plāno likumprojektu iesniegt vēlreiz. “Vienotības” piedāvājums paredz, ka mikrouzņēmumi, kuru apgrozījums nav lielāks par 40 000 eiro, varētu izvēlēties maksāt MUN likmi 15% apmērā vai arī maksāt MUN likmi 5% apmērā un par katru darbinieku veikt sociālās iemaksas.

LRA priekšlikums paredz noteikt MUN likmi 5% apmērā apgrozījumam līdz 12 000 eiro, kā arī 9% likmi apgrozījumam no 12 000,01 līdz 100 000 eiro. Savukārt NSL iesniegusi priekšlikumu noteikt MUN likmi 12% apmērā apgrozījumam līdz 7000 eiro, kā arī likmi 15% apmērā apgrozījumam no 7000,01 līdz 100 000 eiro.

Partija “Saskaņa” piedāvā noteikt MUN likmi 9% apmērā apgrozījumam līdz 7000 eiro, kā arī noteikt, ka MUN likme mikrouzņēmuma apgrozījumam no 7000,01 līdz 100 000 eiro par mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības pirmo, otro un trešo taksācijas gadu kopš MUN maksātāja statusa iegūšanas ir 9%, bet, sākot ar saimnieciskās darbības ceturto taksācijas gadu kopš MUN maksātāja statusa iegūšanas, MUN likme ir 12%.

Jau vēstīts, ka Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus MUN likumā, kas paredz nākamgad MUN likmi noteikt 15%, un no 2017.gada 70,4% no MUN ieņēmumiem novirzīt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā. Savukārt no 2018.gada 1.janvāra sociālajās iemaksās paredzēts novirzīt 80% no MUN ieņēmumiem.

Patlaban mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir deviņi procenti.

Vienlaikus Saeima šodien atbalstīja arī likumprojektus, kas paredz atteikties no minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksu ieviešanas un kas atceļ 2015.gada 30.novembrī pieņemto tiesisko regulējumu, kas paredzēja 2017.gadā sociālo iemaksu minimālo objektu noteikt ¾ apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, bet no 2018.gada sociālās iemaksas būtu jāveic vismaz no minimālās darba algas.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, neskatoties uz pārejas periodu, kas bija noteikts jaunajam regulējumam, šādas izmaiņas prasītu būtisku īpaši maza apjoma uzņēmējdarbības pārstrukturizāciju, mainot nodokļu maksāšanas režīmus un paaugstinot nepilna laika darba izmaksas mazatalgotos darbos un izmaksas sezonāli nodarbinātajiem. Pret grozījumiem šoruden iebilda arī nevalstiskās organizācijas, norādot, ka tādējādi tie var kavēt īstenot biedrību un nodibinājumu sociāli atbildīgos mērķus.

Foto: Saeimas kanceleja