OCTA divas reizes dārgāka

Trīs gadu laikā – no 2011. gada marta līdz 2014. gada aprīlim – trīs mēnešu OCTA polises cena visām automašīnu svara grupām pieaugusi gandrīz divas reizes, liecina preču un pakalpojumu cenu salīdzināšanas portāla Gudriem.lv dati.

Gada laikā (no 2013. gada marta līdz 2014. gada aprīlim) OCTA polišu cena atkarībā no mašīnas svara pieaugusi par 5–12%. Cenu samazināšanās pēdējo gadu laikā fiksēta tikai gada polisēm. Apdrošināšanas uzņēmumi paredz, ka līdz gada beigām polišu cenas pieaugs vēl vismaz par 5%.

Portāla Gudriem.lv pētījums, kas balstīts uz 25 000 OCTA polišu pirkšanas pieprasījumiem, rāda, ka pats lielākais OCTA cenu pieaugums vērojams automašīnām, kuru svars ir virs 2 tonnām. Trīs mēnešu polises cena šīs kategorijas automašīnu apdrošināšanai pieaugusi par 9% – no 26,75 eiro (neņemot vērā bonusmalus klasi) līdz 29,5 eiro. 2011. gadā šīs kategorijas trīs mēnešu polise maksāja 16,5 eiro, bet 2012. gadā – 22,5 eiro. Sešu mēnešu polises cena šīs kategorijas automašīnu apdrošināšanai pēdējā gada laikā pieaugusi par 7% (no 50,4 līdz 54 eiro), un gada polises cena pieaugusi par 5,9% – no 89,3 līdz 94,6 eiro.

Otrs ievērojamākais cenu pieaugums bija 1,8 tonnu automašīnu svara kategorijas OCTA polisēm. Trīs mēnešu polises cena pieauga par 7,4% – no 24,6 eiro pagājušā gada martā līdz 26,4 eiro šī gada aprīlī, bet sešu mēnešu polises cena pieauga par 5,8% – no 46,5 līdz 49,2 eiro).

Gudriem.lv mārketinga un sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Tīruma gan piebilst, ka pēdējā gada laikā OCTA polišu cenas pieaugušas lēnāk nekā iepriekšējos gados – cenu pieaugums iepriekš atkarībā no bonusmalus klases, automašīnas svara un polises termiņa bija 5–22%.

OCTA polišu cenu analīze uzrāda, ka visstraujākais cenu kāpums pēdējo gadu laikā novērojams trīs mēnešu polisēm. Automašīnām svara kategorijā virs 2 tonnām trīs mēnešu OCTA polišu cena šo gadu laikā pieaugusi kopumā par 79%, 1,8 tonnu kategorijā – par 89%. Gada polišu cenas praktiski visām kategorijām palikušas nemainīgas vai pat nedaudz kritušās. Gada OCTA polise 1,8 tonnu kategorijā 2011. gadā maksāja vidēji 98,2 eiro, šobrīd vidējā cena ir 98 eiro. «Statistika liecina, ka īso termiņu OCTA polišu pircēji pārsvarā ir cilvēki ar paaugstinātu riska faktoru,» Gudriem.lv pētījuma datus skaidro If Baltijas OCTA vadītājs Agris Āva. «Pēc statistikas, šie vadītāji biežāk iekļūst avārijas situācijās, tādēļ polišu cena šai kategorijai ir augstāka, turklāt arī administratīvās izmaksas trīs mēnešu polises izsniegšanai ir augstākas nekā viena gada polises izsniegšanai.»

Komentējot pētījuma rezultātus, apdrošināšanas nozares pārstāvji atzīst, ka mūsdienās OCTA polises cena nebūt nenosedz visus izdevumus un jau ilgstoši apdrošinātāji cieš zaudējumus šajā segmentā. Tādēļ paredzams OCTA cenu pieaugums līdz šī gada beigām. «Latvijas apdrošināšanas tirgū saglabājas asa konkurence, kas ierobežo cenu pieaugumu, īpaši autotransporta apdrošināšanas jomā,» atzīst arī Ergo Transportlīdzekļu apdrošināšanas grupas vadītājs Aldis Eņģelis. «Tomēr OCTA apdrošināšanas segments joprojām strādā ar zaudējumiem, tādēļ paredzam cenu pieaugumu līdz 5% apmērā.» Pēc A. Eņģeļa teiktā, cenu pieaugumu sekmē arī atlīdzības pieprasījumu skaita pieaugums, kas saistīts ar ceļa negadījumu skaita palielināšanos. Lielu ietekmi atstāj arī ārzemēs notikušo negadījumu skaits, jo tie nodara vēl lielāku finansiālu kaitējumu automobiļa īpašniekam. Arī If Apdrošināšana prognozē OCTA cenu pieaugumu: «OCTA cenu kāpums turpināsies arī līdz šī gada beigām. Apdrošinātāji jau ilgu laiku šajā jomā strādā ar pastāvīgiem zaudējumiem, līdz ar to cenu pieaugums ir neizbēgams,» uzsvēra A. Āva. Arī BTA Insurance Company pārstāvji paredz, ka polišu cenas šogad pieaugs līdz 5%, tomēr reizē arī pieļauj, ka atsevišķās kategorijās tās varētu kristies. «Neskatoties uz to, ka šī gada pirmajā ceturksnī OCTA nozares zaudējumu apjoms ir samazinājies, kopumā tie vēl aizvien ir augsti – 683 000 eiro pirmajos četros mēnešos.

Pagājušā gada laikā krietni pieaudzis ceļu satiksmes negadījumu skaits, īpaši to negadījumu skaits, kuri beidzas ar smagām sekām cietušajai pusei. Tādēļ pieaug apdrošināšanas izmaksu skaits, un līdz ar to pieaug arī apdrošināšanas polišu cenas atsevišķos segmentos. Turklāt līdz ar eiro ieviešanu palielinājušās autoservisu pakalpojumu cenas, kas arī veicina OCTA cenu kāpumu,» atklāj BTA Insurance Company SE auto apdrošināšanas produktu vadītāja Velta Dzene.

Ilze Šteinfelde