Novaks: Par atlaižu piešķiršanu gāzei uz Ukrainu lems Maskava, nevis Kijeva

Atlaižu piešķiršanai gāzei uz Ukrainu, pirmkārt, ir jāatbilst Krievijas un “Gapzrom” interesēm, paziņoja Krievijas enerģētikas ministrs Aleksandrs Novaks. Pēc viņa teiktā, Ukraina nepamatoti cer no Krievijas sagaidīt zemākas gāzes cenas, kādas tās ir tirgū.

Pēc sarunām Vīnē Ukrainas uzņēmums “Naftogaz” paziņoja, ka aptur Krievijas gāzes pirkumus no 2015. gada 1. jūlija. Šis lēmums bija saistīts ar to, ka Kijeva nav apmierināta ar Maskavas cenas piedāvājumiem.

Novaks uzskata, ka atlaižu piešķiršanai Ukrainai vajadzētu vispirms kalpot pašas Krievijas un “Gazprom” interesēm.

“Atlaide gāzei uz Ukrainu sakrīt ar tām cenām, kas ir blakus teritorijās un valstīs. Ukrainas puse paziņoja, ka viņa vēlas vēl lielāku atlaidi – 30%,” norādīja Krievijas enerģētikas ministrs.

Saskaņā ar Krievijas enerģētikas ministra teikto, cerības no Ukrainas puses ir pilnīgi nepamatotas. Ja atlaide būtu apmēram 30% apmērā, gāzes cena Ukrainai būtu daudz mazāka nekā citās valstīs, kas nav saskaņā ar tirgus prognozēm.

Ukrainas uzņēmums “Uktransgaz” paziņoja, ka Ukraina ir apturējusi dabasgāzes importu no Krievijas caur Ungāriju. Uzņēmuma pārstāvis norādīja, ka Krievijas gāze nav saņemta, pašlaik Ukraina importē gāzi tikai no Slovākijas.

“Uktransgaz” tradicionāli pilnā apmēra un laikā nodrošina Krievijas gāzes tranzītu Eiropas patērētājiem,” piebilda pārstāvis.

Saskaņā ar Novaku, biežas trīspusējas sanāksmes par gāzes piegādēm starp Krieviju, Ukrainu un Eiropas Komisiju (EK) nav nepieciešamas, situācija esot mierīga.

“Šo konsultāciju biežums, kas bija pagājušajā gadā, kad bija riski pavisam pārtraukt gāzes piegādes Ukrainas nemaksāšanas dēļ vairs nav vajadzīgs,” piebilda Krievijas enerģētikas ministrs. “Mums šobrīd ir normāla, absolūti mierīga situācija, kas saistīta ar darbībām un līgumu klātbūtni”.