NĪN paaugstinājums skars galvenokārt turīgo sabiedrības daļu, uzsver Ušakovs

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) paaugstinājums galvenokārt skars turīgo sabiedrības daļu, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” uzsvēra Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).

Viņš skaidroja, ka nodokļa paaugstinājums galvenokārt ietekmēs turīgo sabiedrības daļu, savukārt mazturīgajiem, ģimenēm ar bērniem nekas nemainīsies un spēkā paliks arī visas pašlaik noteiktās nodokļa atlaides (ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem , trūcīgām un maznodrošinātām personām, vientuļiem pensionāriem, invalīdiem u.c. mazaizsargātām iedzīvotāju grupām).

“Finanšu ministrija pašlaik izsaka ļoti negatīvas prognozes par nākamā gada ekonomisko situāciju, galvenokārt, par iedzīvotāju ienākuma nodokļa iekasēšanu, līdz ar to mums jādomā, ka laikus sabalansēt pašvaldības nākamā gada budžetu,” lēmumu skaidroja Ušakovs.

Rīgas mērs uzsvēra, ka pašvaldība cer no NĪN paaugstināšanas iekasēt aptuveni 20 miljonus eiro, tādējādi kompensēt samazinājumu pašvaldības budžetā.

Plānots, ka nākamgad Rīgā ievērojami samazināsies maksājums NĪN ģimenēm ar bērniem, bet palielināsies – zemes īpašniekiem. Nodokļa maksājums pieaugs arī mājokļiem bez deklarētiem iedzīvotājiem, nesakoptai zemei, patvaļīgas būvniecības objektiem. To paredz jaunie noteikumi par NĪN aprēķināšanu un NĪN atvieglojumu piešķiršanas kārtību, ko otrdien, 9.jūnijā, apstiprināja Rīgas domes deputāti.

Namos, kuri nav sadalīti atsevišķos dzīvokļu īpašumos – īpašniekiem tie pieder domājamās daļās – nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā aprēķinās par 30 kvadrātmetriem uz katru namā deklarēto personu. Toties namos, kuros dzīvesvietu deklarējušo nav, tāpat par platībām, kuras pārsniedz minētos 30 kvadrātmetrus, rēķinot uz vienu deklarēto cilvēku, nodokļa likme būs 1,5% no ēkas kadastrālās vērtības.

Savukārt juridiskām personām NĪN aprēķins būs atkarīgs ne tikai no deklarētajām personām, bet arī īres līguma. Iepriekš minētie nosacījumi likmes 0,2-0,6 % piemērošanai papildināti ar nosacījumu, ka Zemesgrāmatā jābūt reģistrētam īres līgumam.

Lai motivētu īpašniekus sakārtot savus īpašumus, līdz šim paaugstināta NĪN likme tika piemērota ēkām, kas klasificētas kā vidi degradējoši objekti. No 2016.gada paaugstināta nodokļa likme 3% tiks aprēķināta arī nesakoptas zemes īpašniekiem. Tāpat paaugstinātu nodokļu likmi piemēros gadījumos, kas zemes gabalā konstatēta patvaļīga būvniecība, dzīvokļos – patvaļīga pārbūve, kā arī gadījumos, kad pārsniegts saskaņotais būvdarbu veikšanas ilgums.

Pēc Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes aprēķina, kopējais pieaugums Rīgas budžetā minēto grozījumu rezultātā varētu būt 23,7 miljoni eiro.