Neskaidrība par to, kā Stradiņu slimnīcā tiek aprēķinātas algas

Nav iespējams iepazīties ar reālo finanšu situāciju Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, ceturtdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” sacīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

Belēvičs informēja, ka lai iepazītos ar reālo finanšu situāciju slimnīcā, esot nepieciešami grāmatvedības dokumenti, taču pērn no darba atlaistā slimnīcas grāmatvede esot paņēmusi līdzi šos dokumentus, tādējādi neviens nevar atbildēt uz ierakstiem bilancē.

Runājot par galvenajām problēmām Stradiņu slimnīcā, ministrs vērsa uzmanību uz to, ka grāmatvedībā nav izveidota nedz politika, nedz sistēma, pēc kāda principa tiek aprēķinātas piemaksas un algas.

“Algas Stradiņu slimnīcā ir divreiz lielākās kā Austrumu slimnīcā (…) algas un piemaksas administrācijai ir vairākas reizes lielāks. Piemēram, ja citur maksātas piemaksas līdz 50% no darba algas, tad Stradiņa slimnīcā tie ir 100% līdz 600%,” skaidroja Belēvičs.

Piemēram, personāldaļas vadītāja esot bijusi gatava strādāt par 2000 eiro lielu algu, bet viņai maksāti 4000 eiro, skaidrojot ar to, ka tādas algas tiek maksātas attiecīgā līmeņa personālam.

Komentējot to, vai valdība varētu palīdzēt slimnīcām, ministrs atbildēja, ka “nav jau jēgas to roku stiept, jo naudas, ko dod nav,”.

Savukārt runājot par bijušajam Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājam Dinam Šmitam izteikto neuzticību, ministrs norādīja, ka pazīst Šmitu kā godprātīgu un korektu cilvēku, tomēr gada laikā viņš neesot izveidojis slimnīcā noteiktu sistēmu, par kuru saņēmis valsts galvoto kredītu.

Jau vēstīts, ka pēc Veselības ministrijas (VM) iniciatīvas veiktā audita, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Finanšu departamentā, radušās būtiskas šaubas par slimnīcas finanšu līdzekļu kvalitatīvu un efektīvu pārvaldību.

Stradiņu slimnīcā konstatētas ievērojamas nepilnības, proti, atklāts, ka slimnīcā ir ievērojami zaudējumi gan saistībā ar pacientu nesamaksātajiem rēķiniem, gan saistībā ar valsts galvoto kredītu atmaksu un situāciju, ka nebūs iespējams laikā uzcelt Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansēto jauno korpusu, kā arī nepilnības atklātas darbinieku algu aprēķina.