Naudu veselības nozarei varētu iegūt ieviešot obligātās polises

Ieviešot valsts obligāto veselības apdrošināšanu, katram strādājošajam vidēji mēnesī par polisi būtu jāmaksā 20 eiro, trešdien pēc veselības aprūpes finansējuma modeļa izstrādes darba grupas sēdes norādīja premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).

Kā stāsta premjers, tas ļautu veselības aprūpes budžetu palielināt par vairāk nekā 200 miljoniem eiro. Par veselības aprūpes finansēšanas modeļa gala variantu gan vēl būs jāvienojas koalīcijas partijām.

LTV “Panorāmai” Kučinskis klāsta :”Ja iedzīvotājam polise ir, tad viņš dabū piekļuvi pie valsts [veselības aprūpes], ar visu sapratni, ko viņš saņem un kāds ir viņa maksājums. Tiem, kuriem nav, tiem šī piekļuve maksās dārgāk. Koalīcijai tiek piedāvāts, ka tā ir polise, kas maksā konstantu summu. Iespējams, pie tā, kas ir nepieciešams 2019. gadā, līdz 20 eiro. Kā tas tiek sadalīts, un kurš maksā, tas mums vēl ir nākamās nedēļas jautājums,” stāsta Kučinskis.

Papildu finansējums mediķu algām varētu tikt novirzīts caur medicīnas pakalpojumu tarifiem.

Galīgais lēmums gan vēl nav pieņemts, nākamās nedēļas sākumā plānota pēdējā darba grupas sanāksme, pēc kuras par veselības apdrošināšanas polišu ieviešanu lems koalīcija.

Šobrīd plānots, ka jaunā sistēma varētu pakāpeniski stāties spēkā no 2019. gada.

Jau vēstīts, ka veselības ministre Anda Čakša atzina, ka budžeta deficīta palielināšana ir viens no iespējamajiem avotiem līdzekļu gūšanai veselības aprūpei, bet atalgojumam šādi iegūtus līdzekļus izmantot nedrīkst. Ministre atgādināja, ka vēlas veselības budžeta palielināšanu nākamgad vismaz par 200 miljoniem eiro, tostarp 107 miljoni eiro nepieciešami atalgojuma palielināšanai.

Foto: Saeimas kanceleja