Nauda aizplūst pie Repšes partijas

Tikai pirms trim mēnešiem dibinātajai partijai Latvijas attīstībai, kuru vada ekspremjers Einars Repše, saziedoti jau 120 000 eiro.

Vēl 16 000 latu (gandrīz 23 000 eiro) biedra naudās partijas kasē iemaksājuši divi šīs partijas biedri – Emīls Jakrins un Baiba Fromane.

Salīdzinājumam – līdz šim bagātākā partija Vienotība identiskā laika periodā ziedojumos saņēmusi tikai aptuveni 80 000 eiro, raksta NRA.lv.

Turklāt Latvijas attīstībai kasē nepārprotami dominē lielie ziedojumi.

Piemēram, biznesa partneri Leons Jakrins un Guna Eglīte ziedojuši katrs pa 16 000 eiro. Abiem pieder slavenais SIA Vincents, kuras pazīstamākā sastāvdaļa ir restorāns Vincents ar šefpavāru Mārtiņu Rītiņu priekšgalā.

Uzņēmēji Uldis Mierkalns un Ainārs Ščipčinskis E. Repšes partijai ziedojuši pa 10 000 latu. Naftas tranzīta miljonārs Olafs Berķis un viņa uzticamākais menedžeris Edgars Čeporjus ziedojuši par dažiem eiro mazākas summas. Latvijas attīstībai valdes locekles Baibas Fromanes tēvs Valdis Pirktiņš meitas partiju atbalstījis ar 4000 latu.

Zīmīgi, ka visi minētie iepriekš ir bijuši ievērojami citu partiju ziedotāji. Tā Guna Eglīte iepriekš TB/LNNK ziedojusi 75 000 eiro, bet Leons Jakrins kopumā partijām saziedojis 140 000 eiro – pārsvarā TB/LNNK, bet arī Jaunajam laikam (JL), Vienotībai un nelielu summu Reģionu aliansei.

U. Mierkalns JL iepriekš ziedojis 48 000 eiro, A. Ščipčinskis JL un Vienotībai – 52 000 eiro, O. Berķis Vienotībai – 13 000 latu.

Savukārt E. Jakrins un B. Fromane iepriekš citām partijām regulāri maksāja visai prāvas biedra naudas: Emīls – TB/LNNK, bet Baiba – Vienotībai.

Aleksandrs Ļitvinovs un Jurģis Ugors partiju Latvijas attīstībai atbalstījuši katrs ar 10 000 eiro, bet Andris Feldmanis – ar 5000 eiro. Šie uzņēmēji oficiāli iepriekš nav ziedojuši partijām.

Kā zināms, partijas Latvijas attīstībai dibinātāji iepriekš izvērsa ļoti dārgu reklāmas kampaņu kā biedrības Latvijas attīstībai dalībnieki. Šī biedrība tagad saucas Latvijas nākotnes forums, un tās pagājušā gada ziedotāji pagaidām vēl nav publiski zināmi. Publiski ir pieejams tikai šīs biedrības 2012. gada ziedotāju saraksts, un tas ir pavisam īss – piecas juridiskas personas un advokāts Aldis Gobzems kopumā saziedojuši 200 000 latu. Starp minēto juridisko personu īpašniekiem ir uzņēmēji Valērijs Belokoņs, Uldis Mierkalns, Ojārs Kehris, Raimonds Kisiels, Ainārs Pauniņš, Oskars Suveizda un daži citi.

Būtiski ir tas, ka biedrībām likumā nav noteikti nekādi ierobežojumi saņemt ziedojumus. Turpretī partijas nedrīkst saņemt finansējumu no juridiskām personām un viena fiziska persona gada laikā nedrīkst partijas kasē iemaksāt (ziedojumos vai biedra naudās) vairāk par 16 000 eiro. Turklāt šāds ziedotājs uzreiz nonāk zem KNAB lupas – pēc represīvās iestādes pieprasījuma viņam jāiesniedz pilna «informācija par saviem ienākumiem, naudas uzkrājumiem, parādsaistībām un īpašumiem, kā arī jāiesniedz dokumenti, kas apliecina finansēšanas avotu izcelsmi».

Uldis Dreiblats