Nākamgad pieaugs pārtikas cenas, vēsta laikraksts

Nākamgad cenu kāpumu piedzīvos vairākas preču grupas. Prognozes liecina, ka izmaiņas skars piena produktus, kafiju, atsevišķus augļus, piemēram, apelsīnus, kā arī cukuru un, iespējams, vairākus eļļas veidus, vēsta laikraksts “Diena”.

Kā laikrakstam skaidro Agroresursu un ekonomikas institūta nodaļas vadītāja Ingūna Gulbe, cenu pieaugums saistīts ar tendencēm pasaules tirgū. Aug pieprasījums, taču samazinās piedāvājums. “Arī par maizi, iespējams, drīzumā būs jāmaksā vairāk, tomēr tas saistīts ar vietējā tirgus īpatnībām. Proti, Latvijā starp maizes ražotājiem ir liela konkurence, kas liedz paaugstināt cenu, taču ražotājiem “kādā brīdī vienkārši vairs nebūs citas iespējas”, komentē Gulbe.

Viņa uzsver, ka divus iepriekšējos gadus diezgan droši varēja teikt, ja nebūs kādi politiski satricinājumi vai dabas katastrofas, tad pārtikas produktu cenas saglabāsies nemainīgi zemas. Šogad tā vairs nevarot apgalvot. Prognozēts, ka gaidāms lielākais globālā importa samazinājums kopš 2010. gada. Turklāt samazinās augstas pārstrādes un augstas pievienotās vērtības pārtikas produktu imports.

Viena no nozarēm, kuru tas jau skāris, ir piena produktu ražošana. Piena produktu cenas visā ES aug kopš septembra, un Latvija ir viena no valstīm, kurā bija viens no straujākajiem cenu kāpumiem, lai gan tās vēl joprojām ir starp zemākajām. Jau vakar intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Gulbe norādīja, ka piena produktu cenu kāpums veikalos jau tagad ir jūtams un atsevišķi Latvijas piena produktu ražotāji cenas palielinājuši pat par 30%.

Viņa norāda, ka zemnieki par piena iepirkuma cenas pieaugumu priecājas, bet, piena produktu ražotāji ir spiesti palielināt cenas. “Daži cenas ir palielinājuši par 10%, daži par 20%, bet atsevišķi piena produktu ražotāji pat par 30%,” teica Gulbe.

Pēc Gulbes sacītā, gaļas un olu cenas paliks stabilas, kas saistāms ar to, ka arī lopbarības graudu cena nekāps. Gluži pretēji – kviešu, rīsu un rupjo graudu, piemēram, kukurūzas, cenas krīt.

Viņa norāda, ka šogad bijusi laba raža, skaidro Gulbe. Tomēr kviešu kvalitāte nav gana laba, lai tos varētu lietot pārtikā. Eksperte to pamato ar lietaino laiku ražas novākšanas laikā. Augt varētu arī maizes cena, tomēr tam nav saistības ar graudu cenu un kvalitāti.

Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/