Mudina aizliegt mazgadīgajiem pārdot saldumus un citus neveselīgus našķus

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana, lai mazgadīgajiem aizliegtu pārdot saldinātus, krāsainus un gāzētus dzērienus un neveselīgus našķus.

Kā norāda iniciatīvas autore mārketinga un komunikāciju speciāliste Dace Zipka, šī iniciatīva ir nākamais solis, lai nodrošinātu veselīgu uzturu bērniem. Jau no 2016. gada spēkā stājās grozījumi MK noteikumos, kas nosaka produktu sarakstu, ko papildus ēdienreizēm drīkst izplatīt izglītības iestādes teritorijā – ēdnīcās, skolas kafejnīcās un uzkodu automātos. Tagad šo noteikumus jāattiecina arī uz tirdzniecības vietām – aizliegt mazgadīgām personām tirgot veikalos tos produktus, kuri jau noteikti MK noteikumos Nr.172. Aizliegto produktu saraksts atrodams Ministru kabineta noteikumos Nr.172.

“Zināms, ka lielākoties bērni dod priekšroku neveselīgām, pat kaitīgām uzkodām, nereti aizstājot arī svarīgās maltīte, kuru misija ir atbalstīt viņu fizisko un garīgo attīstību. Neveselīgie našķi – čipsi, saldinātie dzērieni u.c. – satur vielas, kuras ne tikai palielina risku saslimt ar nāvējošām slimībām, kā diabētu, vēzi, aptaukošanos, bet arī maina personību. Bērns cukura iespaidā var kļūt hiperaktīvs, kas ietekmēs mācību kvalitāti. Rezultātā bērnam mācības sagādās grūtības, zudīs motivācija un sekmes pasliktināsies. Tas var novest pie neizdevušās karjeras un zema pašvērtējuma, jo bērna prāta attīstība ir atkarīga no viņa uztura. Šīs iniciatīvas rezultātā, mēs kaut cik varētu būt droši, ka mūsu atvase neskries uz tuvējo veikalu, lai kabatas naudu notriektu čipsos un kolā. Pieredzētas pat situācijas, kad pedagogi un izglītības iestāžu vadītāji nemaz praksē neparāda veselīgas pārtikas nozīmīgumu. Iespējams, viņi paši nav izglītoti šajā jomā. Kas dienas gaitā pasargās mūsu bērnu veselību?” uzskata iniciatīvas pieteicēja.

Viņa aicina noteikt produktu sarakstu, kurus aizliegts tirgot mazgadīgām personām veikalos bez pieaugušā atļaujas/klātbūtnes. Produktu sarakstu dublē no jau pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr.172. 2. Aizliegts personām līdz 18 gadiem tirgot noteiktos produktus tirdzniecības vietās. 3. Noteikt ražotājiem un izplatītājiem par pienākumu atšķirt šos produktos no citiem ar kādu atpazīšanas zīmi.

“Šī iniciatīva ir viens no maziem, bet svarīgiem posmiem veselīgas paaudzes atbalstā. Mums rūp, ko mūsu pašu bērns sasniegs nākotnē un mums rūp, lai viņš jūtas lieliski. Atbalstot šo iniciatīvu, mēs iegūsim drošību, ka bērns, neesot līdzās un uzturoties izglītības iestādē, pusdienās ēdīs veselīgu pārtiku. Ir laiks mainīt ēšanas paradumiem visiem un beigt uzķerties uz skaistiem un cukurotiem iepakojumiem, atjaunot savas reālās garšas uztveres, iemācīties sagaršot īstās garšas un iemīlēt tās,” pauž Zipka.

Foto:condesign/https://pixabay.com/en/users/condesign-509903//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/