Ministrs pārliecināts, ka tuvākajos gados darba roku Latvijai netrūks

Tuvākajos gados Latvijā nebūs tāda situācija, ka būtiski trūks darbinieku, pārliecināts ir ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Ministrs sarunā LNT raidījumā «900 sekundes» noraidīja nereti iepriekš izskanējušās bažas, ka jau drīzumā Latvijā būs jāieved darbaspēks no citām valstīm. «Darba roku trūkums tuvākajos septiņos gados Latvijā nebūs. Mums [Ekonomikas ministrijas] rīcībā nav tādu datu,» sacīja viņš.

Jāatgādina, ka Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Inese Kalvāne pirms nedēļas medijos izteicās, ka Latvijā par reālu darba roku trūkumu ekonomikā varēs runāt pēc pāris gadiem – 2016., 2017.gadā, raksta portāls “Apollo”.

Viņa uzsvēra, ka tādēļ ir nepieciešams par šo problēmu domāt jau tagad. «Par reālu darba roku trūkumu šobrīd eksperti lēš, ka mēs varētu sākt runāt pēc gadiem pāris. Aptuveni 2016., 2017.gadā. Tas nozīmē, ka mums jau šobrīd ir jādomā, ko darīt lietas labā,» teica Kalvāne.

Viņa atzina, ka NVA joprojām ir reģistrēts salīdzinoši liels skaits bezdarbnieku – 85 tūkstoši. «35% no šiem cilvēkiem bez darba ir gadu un ilgāk – ilgstošie bezdarbnieki. Mēs saredzam, ka ilgstošo bezdarbnieku pievēršana darbam varētu būt viens no risinājumiem darba spēka resursu problēmai,» teica NVA direktore.

Kalvāne gan atturējās prognozēt konkrētu darba roku deficīta apjomu un iespējamo viesstrādnieku piesaistīšanu, taču atzina, ka no «veselīgas un pārdomātas migrācijas politikai» nevajadzētu bīties.

NVA operatīvie dati liecina, bezdarba līmenis jūnija beigās ir samazinājies līdz rekordzemam līmenis – 8,9% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.