Ministrija plāno paaugstināt dažādus pabalstus un minimālo vecuma pensiju

Labklājības ministrija kaļ plānus, kā Latvijā samazināt nabadzību. Kā liecina oficiālā statistika, aptuveni piektā daļa valsts iedzīvotāju ir pakļauta nabadzības riskam. Labklājības ministrijas plāns paredz nākamo trīs gadu laikā paaugstināt dažādus pabalstus un minimālo vecuma pensiju. Vēl gan nav skaidrs, vai šie nodomi īstenosies. Pašvaldības paudušas neapmierinātību, ka atbildība par nabadzības mazināšanu daļēji uzlikta uz vietvaru pleciem, bet nauda netiek solīta, vēsta TV3 ziņas.

Labklājības ministrijas sagatavoto nabadzības apkarošanas plānu paredzēts uzsākt nākamgad. Sākotnēji paredzēts paaugstināt pabalstu par trešo bērnu un pārskatīt pensiju indeksāciju.

Nākamgad ģimenes valsts pabalstu par trešo bērnu plānots palielināt līdz 50,07 eiro. Gadu vēlāk līdz 188 eiro varētu paaugstināt ienākumu līmeni, kad var pretendēt uz trūcīgās personas statusu un dažādiem pabalstiem. Savukārt garantēto minimālo ienākumu noteikt 94 eiro apmērā. Tāpat paredzēts palielināt minimālo vecuma pensiju cilvēkiem ar lielu darba stāžu – līdz 94 eiro. 2020. gadā plānots reformēt dzīvokļa pabalsta sistēmu. Nabadzības riskam visvairāk pakļautie ir ģimenes ar bērniem un veci cilvēki.

Kā vēsta raidījums, nabadzības mazināšanai trīs gados paredzēts tērēt vairāk nekā 75 miljonus eiro. 36 miljonus ņems no Labklājības ministrijas budžeta, bet vairāk nekā 38 miljonus no pašvaldību budžeta. Novados ar šādu finansēšanas shēmu nav apmierināti.

Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis telekanālam norāda, ka nabadzības apkarošanas plānu nedrīkst skatīt atrauti no Finanšu ministrijas iecerētās nodokļu reformas. Uz to pašu norāda arī sociālo jautājumu eksperti. Labklājības ministrijas plāns esot novecojis.

Labklājības ministrijas sagatavotais nabadzības apkarošanas plāns vēl būs jāskata valdībā. Visticamāk, šajā plānā vēl būs daudz korekciju.

Kā zināms, Latvijā izdevumi sociālās aizsardzības pabalstiem (14% no IKP 2013. gadā) ir viszemākie ES, un sociālajiem pārvedumiem ir samērā maza ietekme uz nabadzības mazināšanu, savā dienestu darba dokumentā ziņojumā par Latviju 2016. gadā norādījusi Eiropas Komisija.

Foto:sasint/https://pixabay.com/en/users/sasint-3639875/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/