Meja aicina pagarināt “Brexit” pārejas periodu, lai izvairītos no drošības krīzes

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja aicinājusi apsvērt iespēju pagarināt t.s “Brexit” pārejas periodu pēc 2020. gadā, lai izvairītos no drošības krīzes.

Lai arī abas puses ir apmierinātas ar laiku, kas vajadzīgs, lai vienotos par turpmāko Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) sadarbību dažādos jautājumos, Apvienotā Karaliste būtu gatava arī pagarināt pārejas periodu, kas varētu būt garāks, nekā divi gadi.

Terēza Meja paziņojusi, ka nepieciešams apsvērt pagarināt “Brexit” pārejas periodu, lai izvairītos no drošības krīzes, kas varētu sekot.

Mejas paziņojums sekoja pēc tam, kad Iekšlietu komiteja pavēstījusi, ka viņi ir “ļoti noraizējušies” par to, ka pēc Lielbritānijas aiziešanas no Eiropas Savienības netiek pievērsta uzmanība drošībai un datu apmaiņas kārtības radīšanai.

Komiteja paziņojusi, ka Eiropola spējas un piekļuve datubāzēm “visticamāk ilgst vairāk nekā divus gadus”. “Sadarbībai drošības un policijas jomā vajadzētu būt tādai kā agrāk, it īpaši ņemot vēra pārrobežu noziedzības, tirdzniecības un terorisma draudus,” paziņojis komitejas pārstāve.

Tiek uzsvērts, ierobežotā piekļuva datiem var vājināt, vai liegt policijai iegūt nepieciešamo informāciju, lai notvertu bīstamus noziedzniekus vai parūpētos par upuru drošību.

Jau vēstīts, ka Lielbritānija un Eiropas Savienība panākušas vienošanos par pārejas periodu pēc “Brexit”.

Paredzams, ka Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 2019.gada marta beigās. Pārejas periods sāktos no 29.marta un ilgtu gandrīz divus gadus – līdz 2020.gada 31.decembrim.

Tā mērķis ir ļaut izvairīties no ekonomiskiem satricinājumiem, kurus izraisītu esošo saišu saraušana.

Pārējas periodā paredzams, ka Apvienotajai Karalistei būs jāievēro ES tiesību normas. Saskaņā ar tā dēvēto sarunu direktīvu Lielbritānijai šajā laikā būs jāturpina ievērot ES tiesību normas gluži tāpat kā citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Izņēmums būs tikai tas, ka britu politiķi un diplomāti vairs nevarēs piedalīties kopīgo Eiropas lēmumu pieņemšanā.

Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons