Mazumtirdzniecības nozare joprojām balsta ekonomiku

Sekojot līdzi kopējam noskaņojumam ekonomikā, arī mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma tempi trešā ceturkšņa noslēgumā nedaudz palēninājās, pieaugot par 3,6% šā gada septembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi. Jāatzīmē, ka mazumtirdzniecības dati no gada sākuma ir visai svārstīgi un palēninājums vienā mēnesī neliecina par izteiktu tendenci, norāda Finanšu ministrija (FM).

Tomēr, ja analizē visus trīs ceturkšņus kopumā un salīdzina ar pirmajiem trim ceturkšņiem pagājušajā gadā, tad ir vērojams visai līdzīgs 3,7% pieaugums šogad. Taču, zinot, ka iepriekšējā gadā tieši ceturtais ceturksnis bija samērā veiksmīgs, tad visdrīzāk šogad mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums nesasniegs prognozētos 4%.

Jāpiebilst gan, ka, salīdzinot ar citām nozarēm, mazumtirdzniecībā vēl arvien ir vērojams viens no labākajiem pieaugumiem, un, neskatoties uz nelielu tempu palēnināšanos, tas vēl arvien ir uzskatāms par samērā labu rezultātu, kas dod pozitīvu devumu kopējai ekonomikas izaugsmei.

Nevar gan noliegt, ka, lai arī mazumtirdzniecības nozare ir tiešā veidā atkarīga no notikumiem iekšzemē, tomēr to netiešā veidā ietekmē arī samērā negatīvais ārējās vides fons. Krievijas-Ukrainas konflikts un ar to saistītās sankcijas, kā arī vāja izaugsme Eiropas Savienībā (ES) atstāj negatīvu ietekmi uz patērētāju noskaņojumu un motivē veikt uzkrājumus “nebaltai dienai”, nedaudz palēninot kopējo patēriņu.

Būtiski pieminēt, ka tieši privātais patēriņš ir tas, kas Latviju šobrīd notur virs ES vidējiem iekšzemes kopprodukta pieauguma tempiem. Labā ziņa gan ir tā, ka aktuālie dati par darba tirgu un algām gan vēl dod pamatu uzskatīt, ka iekšējo notikumu attīstība vēl arvien veiksmīgi pretojas negatīvajai ietekmei no ārējās
vides.