“Maximas” kasierēm pamatīgi paaugstina algu

Zolitūdes traģēdija veikalu tīklam Maxima Latvija likusi pārvērtēt līdzšinējo attieksmi pret uzņēmuma darbiniekiem un pircēju drošību. Maxima kasierēm un citiem uzņēmuma darbiniekiem – kopskaitā 5000 – palielināta pamatalga.

Pēc NRA.lv aplēsēm, algas pieaugums ir vidēji 90 eiro jeb 63 lati (uz papīra) vienam darbiniekam.

«Nelaime Zolitūdē ikvienam no mums bija milzīgs satricinājums, bet vienlaikus lika aizdomāties par mūsu vērtībām un to, kādi esam un kādi gribam būt. Tāpēc decembrī un janvārī kopā ar Maxima Group direktoru padomes locekļiem tikāmies ar veikalu kolektīviem dažādos Latvijas reģionos, lai uzklausītu darbinieku viedokļus un vēlmes. Tas ļāva identificēt svarīgākos darbības virzienus, tika izstrādāts darbu plāns un sākta īstenošana. Esam apņēmības pilni 2014. gadu padarīt par pārmaiņu gadu savā uzņēmumā,» Neatkarīgajai uzsvēra Maxima Latvija vadītāja Jeļena Kondrašova.

Uzņēmuma vadība informē, ka ar februāri Maxima veikalu un to ražošanas cehu darbiniekiem tiek palielinātas stundas tarifa likmes atkarībā no darba slodzes, amata deficīta un amata pozīcijas darba tirgū. «Likmju procentuālais pieaugums dažādām amata kategorijām ir atšķirīgs. Veikalu un to ražošanas cehu darbinieku mēneša atalgojums atkarīgs no nostrādātajām darba stundām, kas atbilstoši maiņu darba specifikai ir atšķirīgs – nostrādāto stundu skaits vienā maiņā atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, veikala darba laiks, plānotās akcijas, citu kolēģu prombūtne un citi faktori. Pēc stundas likmes palielināšanas kasieriem Rīgā sākotnējā stundas likme ir 2,65 eiro (bruto),» Neatkarīgajai stāstīja Maxima Latvija preses sekretārs Jānis Beseris. Pamatalgas palielinājums skars aptuveni 5000 darbinieku, un uzņēmumam tas izmaksās aptuveni 5,4 miljonus eiro gadā. Pēc Neatkarīgās aplēsēm, vidējais pamatalgas pieaugums uz vienu darbinieku tātad būs 90 eiro (63 lati) uz papīra. J. Kondrašova stāstīja, ka viena no galvenajām uzņēmuma prioritātēm ir pievērst īpašu uzmanību veikalu darbinieku un apmeklētāju drošībai. Sākotnējās vizuālās apsekošanas un pamatpārbaudes jau ir veiktas, un defekti, kas varētu apdraudēt ēku ekspluatāciju, nav atklāti. Vienlaikus, piesaistot sertificētus un neatkarīgus ekspertus, tiek veiktas padziļinātas visu Maxima Latvija veikalu ēku konstrukciju ārpuskārtas pārbaudes atbilstoši noteiktam grafikam – pašlaik šādas pārbaudes veiktas jau vairāk nekā trešdaļai veikalu, un tās plānots pabeigt aprīlī. «Pēc šīm pārbaudēm esam saņēmuši sertificētu inženieru atzinumus, ka ēkas ir atbilstošas turpmākai ekspluatēšanai,» sacīja J. Beseris.

Pārmaiņas skars arī veikala darbiniekus. «Pakāpeniski sākts darbs arī pie tā, lai samazinātu darba slodzi Maxima Latvija darbiniekiem, nodrošinot retāku sortimenta un cenu zīmju maiņu, kā arī ērtāku no noliktavas piegādāto preču komplektāciju un citus uzlabojumus, kas atvieglos veikalu darbinieku ikdienas gaitas,» stāstīja J. Kondrašova.

Aprīlī visi Maxima Latvija veikalu darbinieki saņems jaunus formas tērpus, savukārt kasieri – arī ergonomiskus darba krēslus. Tāpat veikaliem tiks atjaunota un iegādāta papildu IT tehnika (preču skeneri, tālruņi, atsevišķos veikalos arī kases aparāti). Šajā darba apstākļu pilnveidošanā un inventāra iegādē uzņēmums plāno investēt aptuveni 1 miljonu eiro. «Būtiski piebilst, ka šie ir tikai pirmie soļi darba vides pilnveidošanā – tiem sekos arī citi uzlabojumi, īpašu uzmanību pievēršot iekšējai komunikācijai un darba kultūrai,» uzsvēra J. Beseris.

Par prioritāti 2014. gadam izvirzīta arī palīdzības sniegšana Zolitūdes traģēdijā cietušajiem. Pašlaik traģēdijā cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem izmaksāti jau vairāk nekā 330 000 eiro.

Ilze Šteinfelde