Marihuāna legalizēta trīs štatos

Marihuāna legalizēta trijos štatos – “rekreācijas” jeb atpūtas nolūkos no 21 gada vecuma tagad būs legāla Kalifornijas, Nevadas un Masačūsetsas štatā.

Savukārt Floridā marihuānas lietošana būs legāla medicīniskos nolūkos, tāpat arī līdzīga situācija ir Ziemeļdakotā un Arkanzasā.

Pirmie ASV štati, kuros marihuāna tika legalizēta 2012. gadā, ir Kolorādo un Vašingtona. Tiem sekoja Oregona un Aļaska.

Pagājušajā gadā līdzīgu ieceri vērtēja arī Latvija, taču Saeima iedzīvotāju iesniegumu par marihuānas dekriminalizāciju noraidīja.

Portālā “Manabalss.lv” iesniegto iniciatīvu neliela marihuānas daudzuma audzēšanas, glabāšanas un lietošanas dekriminalizācijai bija parakstījuši 10 373 pilsoņi.

Iniciatīvas iesniedzēji aicinājuši atcelt sodu par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu personām, kas sasniegušas 18 gadu vecumu. Tas ļautu tiesu sistēmai nodarboties ar nodarījumiem, kuriem ir reāla negatīva ietekme uz sabiedrību.

Iniciatīvas ierosinātāji norāda, ka marihuāna ir legāla vai dekriminalizēta lielos vai mazos daudzumos tādās valstīs kā Argentīna, dažviet Austrālijā, Beļģija, Brazīlija, Kambodža, Kostarika, Horvātija, Kipra, Čehija, Ekvadora, Igaunija, Indija, Meksika, Nīderlande, Pakistāna, Peru, Polija, Portugāle, Spānija, Šveice, ASV 14 štatos, Urugvaja.

“Ar šāda likumprojekta ieviešanu ievērojami samazināsies cilvēku skaits, kuri pārmērīgi lietos alkoholu. Daudziem jauniešiem vairs nebūs “sabeigtas” dzīves ar nesamērīgi lieliem cietumsodiem. Samazināsies to cilvēku skaits, kuri lietos nekvalitatīvu, uz ielas nopirktu marihuānu, jo katrs varēs audzēt priekš sevis un, līdz ar to daudziem būs mazāks kontakts ar narkotiku dīleriem, kuri gribēs pārvilināt uz stiprākām narkotikām. Daudz mazāk jaunieši lietos ar ķīmijām apsmidzinātas ”legālās” narkotikas. Marihuānai ir plašs pielietojums medicīnā, un lai arī eksistē ķīmiski analogi, dabiskam, ekoloģiskam, lētam produktam ir saprotamas priekšrocības,” uzskata iniciatīvas iesniedzēji.

Tomēr Saeima noraidījusi iedzīvotāju kolektīvo iesniegumu par marihuānas dekriminalizāciju. Iepriekš to noraidījusi arī atbildīgā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Foto:7raysmarketing/https://pixabay.com/en/users/7raysmarketing-1693954//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/