Maksa par viesabonēšanu drīz būs pagātne

Pēc diviem gadiem ikviens Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājs, ceļojot pa ES valstīm, varēs lietot mobilo sakaru pakalpojumus – sarunas, īsziņas un mobilos datus – par tādu pašu samaksu kā savā dalībvalstī.

Eiropas Parlaments plenārsesijā Strasbūrā atbalstījis Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē panākto vienošanos starp Eiropas Parlamentu, Komisiju un Padomi par mobilo sakaru viesabonēšanas tarifu atcelšanu visā Eiropas Savienībā (ES) no 2017. gada 15. jūnija, raksta portāls NRA.lv.

Pirms desmit gadiem augstie viesabonēšanas tarifi dzina izmisumā ne vienu vien ceļotāju, jo pat īsa saruna ārzemēs varēja izmaksāt dārgāk nekā maksa par mobilo sakaru pakalpojumiem mītnes zemē visa mēneša garumā. Eiropas Komisija (EK) jau 2000. gadā sāka plašu izmeklēšanu saistībā ar viesabonēšanas mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības cenām Eiropā, jo bija aizdomas, ka šīs cenas ir pārāk augstas. EK aizdomas apstiprinājās, un Komisija uzsāka aktīvu diskusiju par viesabonēšanas tarifu samazinājumu. Pirmie regulējumi šajā nozarē tika piemēroti 2007. gadā, nosakot cenu griestus tālruņu zvaniem, kas tiek veikti un saņemti, atrodoties ārzemēs. Pēc Neatkarīgās aprēķiniem, šo astoņu gadu laikā izdevies panākt, ka viesabonēšanas tarifi ienākošiem zvaniem ir samazinājušies 2,5 reizes, bet izejošajiem pat teju pieckārtīgi. 2009. gadā tika ieviesti cenu griesti arī īsziņu sūtīšanai un datu pārraidei. Kopš tā brīža īsziņu sūtīšana ir kļuvusi teju uz pusi lētāka, savukārt datu pārraides tarifs samazinājies pieckārtīgi. EK spērusi soli vēl uz priekšu, cenšoties panākt, lai nākotnē ES iedzīvotājiem, atrodoties citā valstī, par mobilo sakaru pakalpojumu izmantošanu nebūtu jāmaksā dārgāk kā savā zemē. Latvijas prezidentūras laikā panāktā vienošanās paredz, ka no 2017. gada 15. jūnija ES pilnībā tiek atcelti viesabonēšanas tarifi. Pirms tam aptuveni uz gadu ir plānots ieviest pārejas periodu, kura laikā patērētājiem būtu jāmaksā mājas tarifs plus minimālā vairumtirdzniecības cena. Salīdzinot ar pašreizējo viesabonēšanas tarifu, mobilo sakaru pakalpojumi ārvalstīs būtu četras reizes lētāki.

Ilze Šteinfelde