Mājokļu kredītus šogad saņem mazāk, un to pieejamība arvien mazināsies

Šogad ir samazinājies banku izsniegto mājokļu kredītu skaits, salīdzinot ar pagājušo gadu. Kaut arī oktobrī vēl saglabājies līdzšinējais kreditēšanas apjoms, jau novembra dati varētu liecināt par vēl mazāku izsniegto aizdevumu skaitu, ņemot vērā maksātnespējas likuma grozījumu dēļ tapušās izmaiņas banku kredītpolitikā, kas atspoguļojas lielākā pirmajā iemaksā, norāda Latvijas Komercbanku asociācijā.

2013. gada pirmajos trīs ceturkšņos Latvijā no jauna mājsaimniecībām mājokļa iegādei bija izsniegti 6169 kredīti, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati. Savukārt 2014. gadā šajā pašā laika periodā izsniegti 5650 aizdevumi. Šogad oktobrī kopējais izsniegto aizdevumu skaits ir vēl saglabājies vidējā stabilā līmenī (747 aizdevumi), taču jau novembrī, kā vērtā bankas, sagaidāms būtisks aizdevumu skaita kritums.

Tas skaidrojams ar nespēju ģimenēm, īpaši jaunajām, paņemt kredītu, jo ģimenes sakrātā pirmā iemaksa vairs neatbilst pašreizējai tirgus situācijai. Atsevišķas bankas pārskatīja kredītpolitiku jau oktobrī – uzreiz pēc maksātnespējas likuma grozījumu, kas paredz ieviest obligātu nolikto atslēgu principu, spēkā stāšanās. Vairākas citas bankas kredītpolitikas izmaiņas plāno no decembra un nākamā gada janvāra. Pirmās iemaksas apjoms vidēji ir palielinājies no agrākajiem 15% uz 30% aizdevumiem ar obligātu nolikto atslēgu principu.

Savukārt vecāku apvienības „Māmiņu klubs” veiktā aptauja liecina, ka 56% ģimeņu Latvijā vēlētos tuvāko piecu gadu laikā iegādāties savu mājokli, taču šobrīd vēl nevar to atļauties. Aptauja arī apliecinājusi, ka 80% aptaujāto ģimeņu bijušas informētas par plānoto Valsts atbalsta programmā ģimenēm mājokļa iegādei, cerot, ka ar tās palīdzību varēs ātrāk piepildīt savu sapni par personīgo mājokli. Šobrīd Saeimas lēmuma par nolikto atslēgu principa ieviešanu rezultātā programmas darbības nākotne ir neskaidra.