LVSADA vadītājs cer, ka bez liekas tirgošanās nauda veselības nozarei tiks atrasta

Mediķus pārstāvošā arodbiedrība un pacientu organizācijas šodien tiksies ar premjeru Krišjāni Kariņu, lai pārrunātu aktuālo situāciju un iespējamos risinājumus atrast papildu naudu nozarei. Kā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris.

“Mēs ceram, ka bez liekas tielēšanās un tirgošanās no premjera puses nauda tiks atrasta. [..] 140 miljoni, spriežot pēc visa, ir piekāpšanās no veselības ministres puses, salīdzinot ar summu, kas pēc mūsu aprēķiniem iztrūkst,” sacīja Keris.

Viņš norādīja, ka “arodbiedrība vairāk koncentrē uzmanību uz to, lai būtu nepieciešamie cilvēkresursi, jo bez cilvēkiem nedarbosies neviena tehnoloģija. [..] Ja nebūs cilvēku, speciālistu, kas visu iemieso un īsteno, tad nauda pati par sevi tiešām problēmas var arī neatrisināt.”

“Ja šajā valdības dokumentā ir norādes uz pēdējos gados veiktiem vairākiem starptautiskiem auditiem, kas Latvijas veselības aprūpes sistēmas darba rezultātu pie pieejamā trūcīgā finansējuma atzinuši par vienu labākajām Eiropā, tad nav pamata tam neticēt,” sacīja Keris.

Viņš pauda: “Ja gadījumā mums būtu domstarpības ar Veselības ministriju par to pašu darba samaksas paaugstināšanu, tad mums būs pamats rosināt pirmsstreika sarunas un pēc tam arī iespējams streiku. Bet mums ar Veselības ministriju ir šobrīd panākta vienošanās.”

LVSADA un Latvijas Slimnīcu biedrība š. g. 14. februārī nosūtīja vēstuli 14. Saeimas deputātiem un valsts augstākajām amatpersonām. Vēstulē tika izteikts brīdinājums, ka Ministru kabineta sagatavotais valsts budžeta projekts 2023. gadam izraisīs veselības aprūpes pieejamības un kvalitātes pasliktināšanos. Pamatu bažām radīja apstāklis, ka, lai arī Ministru kabineta rīkojumā (26.05.2022., Nr. 359) Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021. – 2027. gadam iezīmētais papildus finansējums, kas 2023. g. nepieciešams Veselības ministrijas pamatfunkciju izpildei, ir 306 milj. eiro, valsts budžeta projektā minētajam mērķim papildus bija atvēlēti tikai 86 milj. eiro.

Foto: Saeimas kanceleja