LOSP: piena nozarei Latvijā nepieciešams noteikt īpašu un prioritāru statusu

Piena nozarei Latvijā jānosaka īpašs un prioritārs statuss, tā trešdien nolemts Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvju ikmēneša sapulcē.

Kā informē LOSP pārstāvji, eksporta vērtība visiem produktiem kopā samazinājusies par 6%. Savukārt palielinājums ir atsevišķiem produktiem, kā, piemēram, saldajam krējumam un piena sūkalu produktiem. Tirgus situācijas maiņas ietekmes rezultātā arī palielinājies eksports uz vairākām citām valstīm, kā, piemēram, Polija, Krievija, Kazahstāna un Baltkrievija, savukārt Vācijas, Beļģijas un Nīderlandes eksporta tirgos novērots ievērojams kritums, kas skaidrojams ar piena produktu pārprodukciju Eiropā un pasaulē.

Arī vietējā tirgū vērojama iedzīvotāju pirkšanas paradumu maiņa. Ņemot vērā to, ka piena produktu pārprodukcija Eiropā un pasaulē turpinās saglabāties, aicinām vietējos iedzīvotājus izvēlēties Latvijas produktus. Sabiedrība līdz šim uzrunāta caur Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras kampaņu – “Latvijas Labums”, kuru atbalstīja piena pārstādes uzņēmumi, veiksmīgi kāpināja piena produktu pārdošanas pieaugumu vidēji par 12%. “Lai noturētu vietējo pircēju interesi, turpināsim izglītot par piena un tā produktu nepieciešamību ikdienā,” norāda LOSP pārtāvji.

“Vietējā tirgus apjoma palielināšana ir vidējā termiņa iespēja, realizējot dažādas tirgus veicināšanas aktivitātes, bet īstermiņā nekavējoties jārisina piena produktu eksporta palielināšana. Daudz piena pircēji, kas bija noslēguši līgumus ar Lietuvas pārstrādātājiem, nebija rēķinājušies, ka krīzes situācijā arī Lietuva var atteikties no piena, ari šī situācija samazināja piena cenu,” norāda Latvijas Piensaimnieku Centrālās Savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Lai gan piena nozarē ir izveidojusies traģiska situācija – ir piena produkcijas pārprodukcija, piena iepirkuma cenas ir kritušās, tomēr situācija tālākā nākotnes perspektīvā nozarē tiek prognozēta optimistiski, uzsver LOSP pārstāvji. Ja Eiropas Savienībā vidēji piena iepirkuma cena – 2014.gadā bija 330 eiro/t, tad 2016.gadā tā tiek prognozēta 350 eiro/t. Savukārt saražotā piena apjoms Eiropā – 2014.gadā bija 146 milj. tonnas, tad 2024.gadā provizoriski tiek plānots saražot 158 milj. tonnas.

LOSP norāda, ka ņemot vērā smago situāciju piensaimniecībās – ir nepieciešams piena nozarei Latvijā noteikt īpašu un prioritāru statusu.

“Pieņemot lēmumus piena nozarē ir svarīgi iesaistīt visas attiecināmās interešu grupas – piena ražotājus, pārstrādātājus, tirgotājus, Zemkopības, Ekonomikas un Finanšu ministrijas pārstāvjus. Tāpat arī jāpārskata esošās valsts atbalsta iespējas dažādās programmās un to mērķtiecīgums galarezultāta sasniegšanā,” uzsver LOSP pārstāvji.