Lembergs: Valdības politika pret pašvaldībām ir bezatbildīga un kliedzoši naidīga

Ceturtdien, 8. februārī, Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes sēdē apstiprināts pašvaldības 2024. gada budžets. Komentējot Ventspils pilsētas budžetu, partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs norādīja, ka valdība būtībā ir noņēmusi naudu pašvaldībām un atdevusi Ukrainai.

“2018. gadā, kad bija Kučinska–Reiznieces valdība, tika veikta nodokļu reforma. Samazināja iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas ir galvenais nodoklis pašvaldību budžetā no nodokļiem – tas veido 88% no nodokļu ienākumiem. Tolaik bija vienošanās, ka no kopbudžeta ieņēmumiem pašvaldības saņems ne mazāk kā 19,6%. Bet šo norunu Kariņa–Siliņas valdība ir atcēlusi, un tā rezultātā, piemēram, šogad Latvijas pašvaldības saņems par 430 miljoniem mazāk nekā tad, ja valdība šo norunu pildītu. Ventspilij pēc mūsu īpatsvara tas būtu ap sešiem miljoniem eiro. Šī nauda varētu aiziet, lai palielinātu pabalstus, labāk apgādātu skolas, vairāk veiktu remontus, modernizāciju, inovācijas,” intervijā “Ventas Balss” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja, ka pašvaldībām noņemtie 430 miljoni praktiski nosedz to palīdzības apjomu, kādu Latvija sniedz Ukrainai: “Citiem vārdiem, Ukrainai palīdzību sniedz pašvaldības – valdība ir noņēmusi naudu pašvaldībām un atdevusi Ukrainai. Kad paskatāmies, uz kā rēķina tiek ekonomēta nauda pašvaldībās, – vai tas nav amorāli, ka valsts nevis no sava budžeta paņem nost, bet no pašvaldībām? Vai tas ir solidāri? Jo kas tad ir galvenā izdevumu daļa pašvaldībās? Numur viens – izglītība: bērnudārzi, vispārizglītojošās skolas, interešu izglītība. Nākamā – sociālā palīdzība. Tālāk – komunālā saimniecība. Tas attiecas uz visām Latvijas pašvaldībām. Mazāk jūtīgi tas skar Rīgu un bagāto Pierīgu, kādas 7–8 pašvaldības. Visas pārējās vairāk vai mazāk ir spiestas radikāli pārskatīt savu izdevumu daļu.”

“Ja šādā veidā turpina, tad nākamgad atkal tie būs kādi 450 miljoni, un katru gadu var tādu naudas apjomu atdot Ukrainai. Es tagad nekomentēju – labi vai slikti, ka palīdz Ukrainai. Es domāju, ka labi. Bet jautājums – vai tas nav amorāli? Es domāju, ka tas ir ārkārtīgi amorāli. Tātad – ienāk pie jums dzīvoklī, paņem, ko grib, aiziet un atdod kādam citam,” savu sašutumu neslēpa Lembergs.

Viņa ieskatā, šobrīd, veidojot pašvaldības budžetu, jāņem vērā, ka valdības politika pret pašvaldībām nav vienkārši naidīga. Tā ir bezatbildīga un kliedzoši naidīga, tātad pret visiem Latvijas iedzīvotājiem, jo viņi visi dzīvo tai vai citā pašvaldībā.

“Nākotnes vīzija ir vēl sliktāka – lasīju, ko iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas veido 88% no visiem nodokļu ieņēmumiem pašvaldību budžetā, ir paredzēts samazināt. Tas nozīmē, ka pašvaldībām vēl vairāk samazināsies ieņēmumi, bet funkcijas, atbildība paplašināsies,” sacīja politiķis.

Ventspils valstspilsētas pašvaldības kopējie finanšu resursi 2024. gadā plānoti 85,1 milj.EUR apmērā, t.sk. kārtējā gada ieņēmumi 69,9 milj. EUR, līdzekļu atlikums gada sākumā 13 milj. EUR un piesaistīto aizņēmumu, aizdevumu un aizņēmumu atmaksu saldo plānots 2,2 milj. EUR.

Foto: F64