Lembergs par pedagogu atalgojumu: Latvijas valdībai nav raksturīgi izpildīt savus solījumus

Pedagogu lēmums par streika rīkošanu ir atbalstāms, jo valdība nav izpildījusi savus dotos solījumus, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Kā zināms, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) Padomes ārkārtas sēdē ir nolēmusi sākt beztermiņa pedagogu streiku no š.g. 2. septembra, ja mēneša laikā netiks pieņemti konkrēti grozījumi normatīvajos aktos, kas nosaka pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanu no š.g. 1. septembra.

Lembergs iknedēļas preses konferencē atgādināja, ka pagājušajā gadā ekspremjera Māra Kučinska (ZZS) valdība apstiprināja skolotāju algu palielināšanas grafiku, kas paredzēja, ka minimālā alga par likmi būs par 4% lielāka. “Valsts budžetā 2019., 2020. gadam šis [algu] pielikums nebija paredzēts. Tā budžetā nav. Solījums ir. Lēmums ir. Bet pielikums nav. Tas, protams, tā nedrīkst būt, jo kā pieņem lēmumu, tā jābūt izmaiņām budžetā,” uzsvēra Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs.

Pēc Lemberga sacītā, tā nedrīkst pieņemt lēmumu – sasolīt, ka būs algu pielikums, bet budžetā to neparedzēt. “Tā nedrīkst darīt, un tā saprātīgi cilvēki nedara. Bet šai gadījumā šāds lēmums ir pieņemts, un budžetā šīs naudas nav,” skaidroja politiķis.

Tāpat viņš piebilda, ka tas nav vienkārši jautājums par grafiku, bet par pedagogu nākotni.  “Tautsaimniecībā algas samaksa pieaug vidēji par 8%. Un šobrīd iznāk, ka pedagogiem darba alga vispār nepieaug. Notiek relatīva grimšana nabadzībā. Vēl vairāk – inflācija ir 2,4%. Ja skolotājiem algu nepieliek, tad viņu reālā darba alga ir par 2,5 % mazāka nekā iepriekšējā gadā. Ko tas nozīmē? No katriem 100 eiro, ko viņi tērēja, viņi varēs tērēt par 2,5 eiro mazāk. Ja pedagogi saņem 400 eiro, tad viņš 10 eiro varēs savām vajadzībām mazāk,” uzsvēra Lembergs, piebilstot, ka uz pedagogu rēķina iegūs ministri un Saeimas deputāti.

Runājot par pedagogu lēmumu streikot, Lembergs uzsvēra, ka šis lēmums ir pareizs. “Protams, ka vajag streikot,” pārliecināts ir politiķis.

Foto: Saeimas kanceleja