Lembergs: Neveiksmīgā nodokļu reforma un ES fondu samazināšanās signalizē par gaidāmo krīzi tautsaimniecībā

Gaidāma Latvijas tautsaimniecības izaugsmes būtiska bremzēšanās, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Runājot par eksporta un inflācijas rādītājiem Latvijā, Lembergs norādīja, ka tos nosaka vairāki būtiski faktori. “Tautsaimniecības izaugsmei ir jābremzējas – savādāk nevar būt,” uzskata politiķis, skaidrojot, ka, pirmkārt, to iespaido neveiksmīgā nodokļu reforma.

Lai arī tas neesot izšķirošais faktors, tas esot tikpat būtisks kā fakts, ka šobrīd tikpat kā ir likvidēta banku sistēma Latvijā jeb ierobežota finanšu norēķinu pakalpojumu pieejamība.

Pēc viņa sacītā, nevar ignorēt arī situāciju ar Eiropas fondu līdzekļiem. “Šīs ir pēdējais “lielais gads”, pēc tam fondu apjomi samazināsies. Valsts neko nav plānojusi, kā šos ārējos naudas resursus aizstāt. Tāda saruna vispār nav bijusi,” skaidroja politiķis.

“Man liekas, ka tas būtu galvenais, kas novedīs pie Latvijas tautsaimniecības izaugsmes būtiskas bremzēšanās,” uzsvēra Lembergs, piebilstot, ka šobrīd tas nav novērojams, bet krīzei vajadzētu gatavoties.

Tāpat viņš piebilda, ka ir arī pasaules ekonomika un ekonomiskie kari, kas ietekmē Latvijas inflāciju un eksportu. “Skaidrs, ka notiekošais negatīvi ietekmē pasaules ekonomiku. Bet ekonomiskais karš starp NATO valstīm, Eiropas Savienību un ASV – tā ir kapitālisma sistēmas klasika,” piebilda Ventspils mērs.

Kā zināms, inflācijas līmenis Latvijā turpina pakāpeniski samazināties un, tāpat kā š.g. februārī, arī martā tas bija par 0,1 procentpunktu zemāks nekā iepriekšējā mēnesī.

Savukārt Latvijas preču eksporta vērtība šā gada februārī bija par 1% augstāka nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī, ko ietekmēja būtisks mehānismu un mehānisko ierīču reeksporta samazinājums.

Foto: F64