Lembergs: Latvijas Pasts tiek uzturēts uz pensionāru rēķina

Latvijas Pastam nav konkurences, tāpēc tas meklē veidus, kā uzturēt sevi, kā rezultātā cieš pensionāri, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Kā zināms, septembra sākumā tika paziņots, ka no nākamā gada tiem, kuriem pensiju uz mājām atnes pastnieks, par to būs jāmaksā divreiz vairāk. “Latvijas Pasts”, kas nodrošina pensiju un citu valsts maksājumu piegādi dzīvesvietā, sadārdzinājumu skaidro ar pakalpojuma sniegšanas izmaksu palielināšanos.

Līgums uz diviem gadiem paredz piegādes cenas palielinājumu – no 2,39 eiro pašreiz uz 4,88 eiro nākamgad, vēl pēc gada – 5,28 eiro.

Tajā pašā laikā Saeima pagājušajā nedēļā lēma nenodot izskatīšanai komisijās grozījumus, kas paredz, ka pensiju, pabalstu un atlīdzības izmaksa dzīvesvietā personām ar invaliditāti un personām, kuras sasniegušas 80 gadu vecumu, jānodrošina par valsts budžeta līdzekļiem, jo Labklājības ministrija solījusi, ka nauda pensiju piegāžu tarifa sadārdzinājuma kompensēšanai ir rasta.

Komentējot notiekošo ap pensiju piegādi, Lembergs norādīja, ka “pasts skatās, kur var noplēst naudu, jo pasta pakalpojumus izmanto arvien mazāk. Un sanāk, ka no pensionāra noplēst maksājumu ir visvieglāk.”

Viņš atgādināja, ka pensionārs nemaksā tikai par pensiju piegādi, bet arī par pasta izdevumiem kopumā.

Lembergs atklāja, ka 90. gados, kad pirmo reizi aktualizējās jautājums par pensiju piegādi un tā dārdzību, tika pieņemts lēmums, ka Ventspils pilsēta pati organizē pensiju piegādi, un tā sistēma ļāva piegādāt pensijas uz mājām divreiz lētāk nekā to darīja pasts. “Bet, kad mainījās valdība, tika nolemts, ka pensijas piegādās tikai pasts,” atminējās politiķis.

Viņaprāt, galvenā problēma šeit ir skaidri redzama, proti, pastam nav konkurences. “Pasts tiek uzturēts uz pensionāru rēķina,” piebilda Lembergs.

“Ja mums atļautu piegādāt, tad mēs uztaisītu firmu un izdarītu to lētāk nekā to dara pasts,” atzina Lembergs.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, pensiju ar piegādi mājās saņem 79 000 cilvēku jeb 14% no visiem pensiju saņēmējiem. Katrs otrais, kuram pensiju atved pastnieks, jau sasniedzis 80 gadus un vairāk, tie ir 38,2 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

Foto: F64