Lembergs: Latvijā vēl nav bijusi valdība, kas domātu ilgtermiņā

Tautsaimniecības izaugsmei ir jāpieiet kompleksi, Kurzemes televīzijas raidījumā “Skats no Ventspils” norādīja pilsētas mērs Aivars Lembergs, piebilstot, ka diemžēl Latvijā šobrīd šāda visaptveroša pieeja nav vērojama.

Kā zināms, pēdējo divu gadu laikā Ventspils uzrādījusi straujāko rūpniecības produkcijas izlaides pieaugumu Latvijā. Ja Latvijā kopējā izaugsme ir 108%, tad Ventspilī tā ir 145%.

“Skaidrs, ka lielas strukturālas izmaiņas, kad apzināti tiek palielināts kādas tautsaimniecības nozares īpatsvars kopējā struktūrā, ir ilgtermiņa darbs,” norādīja Lembergs, turpinot, ka šai programmai jābūt ļoti pārdomātai.

“Tā lielākā Latvijas problēma ir tāda, ka faktiski nav tādas valdības, kas domātu ilgtermiņā,” uzsvēra politiķis.

Pēc viņa sacītā, lai arī katrā nozarē tiek izstrādāts rīcības plāns ar virzību uz attīstību, netiek nodrošināta pēctecība, jo sākotnējā darbība nav saskaņota ar plānošanas dokumentos ierakstīto. “Tā vietā, lai, stādot investīciju programmu, mēs paceltu dokumentu un skatītos, kas jādara, lai sasniegtu mērķus, valstij tādas pieejas nav, līdz ar to Latvija nevar sasniegt savus nospraustos mērķus dzīves kvalitātes paaugstināšanā vai arī kādas nozares nozīmības palielināšanā,” uzsvēra Lembergs.

Pēc Ventspils mēra sacītā, lai to sasniegtu, jāiegulda mērķtiecīgs darbs. Lembergs uzskata, ka no pārvaldības viedokļa Latvijā ir kāds milzu trūkums, jo nav valsts pārvaldes institūcijas, kas skatītos uz tautsaimniecības attīstību kopumā un vērtētu šos procesus. Viss ir sadalīts pa nozarēm, kuras tiek vērtētas atsevišķi – atrautas viena no otras. “Latvijā – kas ir galvenais? Cilvēks! Cilvēkam ir svarīgi, kura nozare [ir prioritāra]? Nav. Viņš dzīvo kompleksā vidē. Bet šāda kompleksa pieeja [valstī] diemžēl neeksistē,” norādīja politiķis.

Lembergs uzsver, ka jāatrisina nevis problēmas atsevišķās nozarēs, bet gan šie konkrētie problēmjautājumi, un tie ir jārisina kompleksi. Pēc Lemberga sacītā, Ventspilī šāda pieeja ir attaisnojusies. “Bet, iespējams, tā konsekvence ir notikusi tāpēc, ka Ventspilī ir bijusi stabila, ilglaicīga vietējā vara, kas nav mainījusies no vēlēšanām uz vēlēšanām,” piebilda politiķis.

Pēc Lemberga sacītā, apstrādes rūpniecība nevar būt vienīgais izaugsmes virzītājspēks. “Informācijas komunikācijas tehnoloģija ir visperspektīvākā un ar lielāko nākotnes vilkmi,” uzskata Ventspils mērs.