Lembergs: Ekonomiskā situācija pasliktinās, un skaidrs, ka šogad tā turpinās pasliktināties

2015.gadā par 2,8%. Pirms tam tā prognoze bija pāri par 3%, pirms nepilna gada. Tagad šī prognoze jau ir tikai 2%, un es domāju, ka nekādi 2% nebūs.

Ja mēs runājam par iemesliem, tad tās, protams, ir Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju – tas ir pirmais iemesls, bet ne vienīgais. Es to minu kā pirmo, kā redzamāko, bet faktiski tas galvenais iemesls ir nepareiza Latvijas ekonomiskā politika.

Un es par šo jautājumu runāju tad, kad bija sanākušas 3 partijas – 3 politiskie spēki, lai veidotu otro Straujumas kundzes vadīto valdību. Tas bija pagājušā gada oktobrī, kad runāja par galvenajiem Straujumas kundzes valdības uzdevumiem – ka ir vienošanās, ka tā tiek atbalstīta – tad es vērsu klātesošo uzmanību uz to, ka šobrīd, kad ir tik ļoti lēti jeb, pareizāk sakot, bezmaksas naudas resurss, ir nepareizi aizņemties naudu un atdot parādu tur 1,3 miljardi, ka pareizāk būtu atdot, protams, šo te parādu, bet papildus izlaižot valsts vērtspapīrus, ar šo naudu stimulēt ekonomisko attīstību. Vai tas būtu miljards vai vairāk, vai mazāk – tas būtu atkarīgs no ekonomiskās stimulēšanas plāna. Toreiz faktiski visi noraidīja manu priekšlikumu, un lielākais bļāvējs bija Vilks, bijušais finanšu ministrs. Viņš gan nepiedalījās tajā sēdē, bet viņš vēl bija tajā brīdī finanšu ministrs.

Ir pagājuši – novembris, decembris, janvāris – faktiski jau janvārī gan Eiropas Centrālā banka, gan arī Eiropas Komisijas vadītājs nāca klajā ar tieši tādu priekšlikumu, kādu es izteicu, sastādot valsts budžetu 2015.gadam, ka nepieciešami ekonomikas stimulācijas pasākumi. Nav runas par patēriņa pasākumiem. Var būt arī patēriņa pasākumiem, bet tiem jābūt ilglaicīgas izaugsmes veicinošiem pasākumiem. Tādi pasākumi, kas neveicina attīstību, tādiem šos resursus nevajadzētu tērēt. Vārdu sakot, viņiem vajadzētu būt tādiem, kas vairāk saražo resursus, tajā skaitā arī nodokļu resursus.

Diemžēl, līdz šim brīdim Finanšu ministrija nekādus priekšlikumus par attiecīgiem ekonomikas stimulācijas pasākumiem nav iesniegusi. Tagad, kad Junkers izvirzīja savu 300 miljardu euro lielo plānu, nu tad tur steigā no visām ministrijām savāca priekšlikumus par to vai citu objektu būvniecību. Nu, protams, būvniecība stimulē ekonomiku, bet ne jebkura ēka, ne par jebkuru cenu. Būvniecībai ir jābūt izsvērtai, apzināti virzītai uz izaugsmi un uz attīstību. Tas, ka jūs uzbūvēsiet – vienkārši, tajā brīdī labi, bet pēc tam? Pēc tam tas viss ir jāapsaimnieko. Diemžēl tas notiek kaut kādā ļoti sasteigtā veidā. Koalīcijā jautājums vispār nekad nav skatīts, uz galda tas nav uzlikts. Netiek skatīta tāda cēloņu seku sakarība, ekonomiskā efektivitāte, ekonomiskā atdeve, izaugsme… Nē! Vienkārši nožēlojami. Cipari tur figurē lieli, mēs tur miljardus guldīsim. Tātad oktobrī man teica: „Nē, nekādā gadījumā to nevar darīt!” Tagad februārī jau aizsūtīts par miljardiem, – stipri vairāk, kā es teicu, ka vajag. Stipri vairāk. Vārdu sakot, ja viens letiņš saka, ka to vajag darīt – tas vispār nekas nav, tad viņš tiek noriets, bet ja kāds no Briseles pasaka: „O, jā!” Tad jā…

Aivars Lembergs, Ventspils pilsētas Domes priekšsēdētājs