Elksniņš: Bankas tur koalīciju īsā pavadā

Priekšvēlēšanu gaisotnē, atbalstot kredītņēmēju intereses, bet tagad rīkojoties pretēji, valdošā koalīcija ir apmānījusi iedzīvotājus, apliecinot savu liekulīgo attieksmi un politisko mazdūšību.

Acīmredzams ir fakts, ka bankas tur valdību īsā pavadā. Pirms vēlēšanām, Maksātnespējas likumā paredzot tā dēvēto nolikto atslēgu principu, koalīcija Nacionālās apvienības, Vienotības un ZZS personā, it kā «uzmeta» bankas, taču šodien tā pati koalīcija atklāj savu patieso seju, un, atsaucoties banku aicinājumam, bez vilcināšanās «uzmet» vēlētājus, uz kuru rēķina pirms Saeimas vēlēšanām bija nopelnījusi sev procentpunktus.

Acīmredzot «nolikto atslēgu» principa un labvēlīgāku maksātnespējas procesa nosacījumu cena ir tik liela, ka koalīcijas politiķi ir aizmirsuši visu, ko solījuši un darījuši pirmsvēlēšanu laikā, tostarp pieņemtos likumus.

Šodien šie radījumi kā aklas būtnes iet banku pavadā. Par kādiem nopelniem un kādu labumu vārdā viņi pēkšņi ir atteikušies no savām idejām – atliek tikai minēt.

Banku sektors draud ar kreditēšanas samazināšanu un kredītu procentu likmju paaugstināšanu tikai tādēļ, ka šiem draudiem ir dzirdīgas ausis Saeimā, kuras visu šo marasmu uzklausa un tam atsaucas.

Patiesībā zviedru bankas faktiski ir apturējušas kreditēšanu jau sen, jo tagad tās kontrolē ECB, nevis paklausīgais Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs. Un vairs nevar rotaļāties kā iepriekš, izveidojot hipotekāro bumu.

Ir absolūti skaidrs, ka bankas protestē vien tādēļ, ka nekustamo īpašumu cenas ir mākslīgi sakāpinātas, bet «nolikto atslēgu» principa gadījumā tās samazināsies un kļūs reālas, kas ietekmēs banku meitasuzņēmumu bilanci, tādējādi negatīvi atsaucoties arī uz pašu banku kredītportfeli.

Andrejs Elksniņš, 11. Saeimas deputāts (SC)