LBAS: Latvijā daudziem oficiālā darba samaksa ir kritiski zema

Piektdien, 17.oktobrī plkst. 14.00, notiks Nacionālās trīspusējās padomes (NTSP) sēde, kurā Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) atgādinās politiķiem par viņu dotajiem solījumiem pirms vēlēšanām.

Kā vēsta LBAS paziņojums, deputāti tiks aicināti uz vienlaicīgu un ievērojamu minimālās algas un neapliekamā minimuma paaugstināšanu.

LBAS norāda, ka Latvijā ir liels ēnu ekonomikas īpatsvars, tāpēc daudziem oficiālā darba samaksa ir kritiski zema. Drīzumā Latvijai noteikti ir jāīsteno priekšlikums par vienlaicīgu un ievērojamu minimālās algas, neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādībā esošu personu paaugstināšanu, jo šāds solis nesamazinātu ienākumus valsts pamatbudžetā, sociālajā un pašvaldību budžetos, bet varētu tos pat palielināt.

LBAS jau ilglaicīgi ir piedāvājusi šādu priekšlikumu, un priekšvēlēšanu solījumi liecināja, ka politiķi LBAS aicinājumu ir sadzirdējuši un piedāvā līdzīgus risinājumus.

LBAS prasībās politiskajām partijām pirms Saeimas vēlēšanām norādīja, ka ir jānodrošina darbinieku darba samaksas konkurētspēja vismaz Baltijas darba tirgū. Diemžēl šobrīd Latvijas darbinieki ir daudz sliktākā situācijā nekā Igaunijā un Lietuvā, jo pie vienādas darba samaksas „pirms nodokļiem” (bruto) Latvijas darbinieki saņem mazāku algu „uz rokas” (neto). Igaunijā darbinieks maksā 2,8% bezdarba apdrošināšanai, un daļa darbinieku vēl maksā 2% 2.pensiju līmenī. Lietuvā VSAOI likme darbiniekam ir 3% un iespēja 2.pensiju līmenī maksāt 1%. Taču Latvijā darbinieka VSAOI likme ir 10,5%. Latvijas darbiniekiem darba samaksu „uz rokas” samazina arī neapliekamais minimums (NA). Pie 320 eiro bruto darba samaksas Latvijā NA ir 75 eiro, Lietuvā – 165 un Igaunijā – 144 eiro. Arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) abās pārējās Baltijas valstīs ir zemāks: Lietuvā tas ir 21% (ietverot 6% veselībai), arī Igaunijā – 21%, kamēr Latvijā IIN ir 24%.

LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egīls Baldzēns norāda: „LBAS priekšlikums par vienlaicīgu un ievērojamu minimālās algas, neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādībā esošu personu paaugstināšanu dotu iespēju darba devējiem nesāpīgi risināt darba samaksas problēmas. No nodokļu politikas viedokļa to var veikt neitrāli, nepasliktinot ne valsts, ne pašvaldību, ne sociālo budžetu. Tas pamazām izkustinātu visu darba samaksas skalu, un mums nevajadzētu visu laiku bēdāties par to, ka daudzi jaunieši katru gadu aizbrauc prom uz ES valstīm, pēc tam, kad ir beiguši vidējās mācību iestādes vai izstudējuši par Latvijas valsts naudu. Visos līmeņos ir jāatsakās no tā, ka Latvija ir lēta darbaspēka zeme, kur darbinieks netiek novērtēts un cienīts. Nepieciešams, lai darbinieki var sev nopelnīt cienīgu darba samaksu un kārtīgu pensiju.”

LBAS prasīs arī jaunajai valdība un Saeimai mērķtiecīgu rīcību iedzīvotāju labklājības celšanā un ienākumu nevienlīdzības mazināšanā.