Lauksaimniecības nozarē jauna nelaime – attīstas kartupeļu lakstu puve

Pēdējās nedēļās notiek strauja kartupeļu lakstu puves attīstība. Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) speciālisti iesaka visiem lauksaimniekiem sākt lauku profilaktisko smidzināšanu.

Kartupeļu lakstu puve ir slimība, kuru ierosina īpaša sēnīte, turklāt tā ir viena no kartupeļiem bīstamākajmām slimībām. Šīs kaites rezultātā var iet bojā liela daļa ražas, kā arī kartupeļu kvalitāte tiek pamatīgi bojāta.
Lakstu puve strauju attīstības pieaugumu uzrādījusi Vidzemē un Latgalē, bet arī Zemgalē un Kurzemē atsevišķās vietās novērota šī kaite.

VAAD speciālistu veiktā monitoringa rezultāti liecina, ka jūlija sākumā slimība bija novērojama vien dažos laukos Latvijā, bet otrajā nedēļā apmēram trešdaļai no novērotajiem laukiem uz kartupeļu lapām ir atrodami lakstu puves plankumi. Puves pazīmes konstatētas arī uz kartupeļu stublājiem. VAAD norāda, ka ir pēdējais laiks uzsākt kartupeļu aizsardzības programmu.

Kad kartupeļu lakstu augstums ir 15 līdz 30 centimetri, ieteicams veikt pirmo apstrādi kartupeļu stādījumos ar fungicīdiem. Tālāk miglot ieteicams ar septiņu līdz desmit dienu intervālu.

Pašlaik Latvijā ir pieejams ļoti plašs fungicīdu klāsts kartupeļu puves ierobežošanai, un laicīgi veicot kvalitatīvu smidzinājumu, var šo slimību ierobežot.