Latvijas Pašvaldību savienība atbalsta prasību par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu

Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) atbalsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) prasības par pedagogu algu palielināšanu jau šogad.

Pārstāvot Latvijas pilsētas un tajās strādājošos pedagogus, LLPA nosūtījusi atbalsta vēstuli valdībai ar aicinājumu pildīt tiesību aktos paredzētos nosacījumus par skolotāju algu palielināšanu. Tāpat asociācija atbalstīs LIZDA organizētās protesta aktivitātes.

Ņemot vērā, ka šobrīd Latvijā ir pēdējos gados straujākā tautsaimniecības izaugsme, valdības solītais pedagogu darba samaksas pieaugums LLPA ieskatā ir pārāk zems un neatbilst panāktajam kompromisam par profesijas prestiža celšanu, nodrošinot atbilstošu atlīdzību par skolotāju ieguldīto darbu. Asociācijas biedri uzskata, ka pedagogu darba samaksai jāpieaug proporcionāli ekonomikas attīstībai, līdzīgi kā tas notiek citās intelektuālās profesijās.

Saskaņā ar LLPA apkopotajiem datiem, lielākajās Latvijas pilsētās ir vērojams ass pedagogu deficīts. Uz šo brīdi trūkst vairāku simtu pirmsskolas un vispārējas izglītības pedagogu – gan to, kuri pasniedz eksaktās zinības, gan arī humanitāro mācību priekšmetu skolotāju. Jau šobrīd pilsētās nodarbinātie pedagogi strādā ar lielu pārslodzi, bet tuvāko gadu laikā deficīts kļūs vēl asāks, jo daudzi skolotāji ir pirmspensijas vecumā. Darba samaksas pieaugums mazinātu pedagogu deficīta problēmu.

“Pedagogu darba samaksas pieaugumam ir jābūt līdzvērtīgam darba samaksas pieaugumam tautsaimniecībā, līdz ar to šobrīd plānotajam pedagogu darba samaksas palielinājumam ir jābūt būtiski lielākam. Tāpat jānorāda, ka svarīgi ir paredzēt pedagogu darba samaksas celšanas ietekmi uz pašvaldību budžetiem, jo atalgojums ir jāpalielina arī pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem. Taču pēc valsts budžeta apstiprināšanas 2019. gadam pašvaldību budžetos naudas ir kļuvis mazāk,” uzsver LLPA prezidents Andris Rāviņš.

Valdībai adresētajā vēstulē LLPA aicina ievērot spēkā esošos normatīvos aktus un nodrošināt pedagogiem cieņpilnu un konkurētspējīgu atalgojumu, kas atbilst veiktajam darbam un atbildībai.