Latvijas Bankas prezidents: Enerģijas cenu kāpums ir paliekošs

Enerģijas cenu kāpums ir paliekošs, un tā arī nākotnē būs dārga, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Pieaugušo enerģijas un citu cenu dēļ tuvākajā sezonā atsevišķām iedzīvotāju grupām būs nepieciešams valsts atbalsts, un principi, pēc kuriem valsts plāno šo atbalstu, Kazāka vērtējumā ir pareizi.

“Enerģija nebūs tik lēta, kāda tā ir bijusi iepriekš. Būs svārstības uz augšu, uz leju. Galvenie nezināmie ir karš Ukrainā un ar to saistītie efekti. Enerģija viennozīmīgi būs dārga arī nākotnē. Šajā gadījumā pagātnes situācija neatgriezīsies,” atzina ekonomists.

Pēc viņa teiktā, ir nepieciešama ļoti konkrēta rīcība, ja runājam par tuvāko apkures sezonu: “Atsevišķām iedzīvotāju grupām būs nepieciešams atbalsts. Principi, pēc kuriem valdība šo atbalstu plāno, manuprāt, ir pareizi. Tas gan nenozīmē, ka tas attiecas tikai uz tuvāko ziemu.”

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka enerģija arī nākotnē būs dārga. Un cenu kāpuma sajušana mudinātu iedzīvotājus pārdomāt enerģijas patēriņu, ēku siltināšanu. Arī ekonomikā nepieciešamas strukturālas un tālredzīgas pārmaiņas attiecībā uz enerģijas izmantošanu un to, kāda enerģija tiek izmantota.

“Iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem mājoklis un pārtika patēriņa grozā aizņem aptuveni 52%-53%, līdz ar to viņiem tas [cenu kāpuma] sitiens ir ļoti apjomīgs un sāpīgs,” sacīja Kazāks.

Uz jautājumu par to, kā iedzīvotājiem rīkoties, Kazāks mudināja gatavoties ziemai, pārdomājot enerģijas patēriņu, un pilnveidot savas prasmes, lai spētu vairāk nopelnīt.

Foto: Valsts kanceleja