Apstrādes rūpniecībā maijā turpinājās spēcīga izaugsme

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2022. gada maijā pēc neizlīdzinātiem datiem pieauga par 10,4%. Pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pieaugums bija nedaudz mazāks – par 7,5%. Kopumā šā gada 4 mēnešos apstrādes rūpniecībā ražošanas apjomi bija par 7,4% lielāki nekā pirms gada.

Maijā gada griezumā pēc neizlīdzinātajiem datiem pieaugums bija vērojams gandrīz visās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs. Atbilstoši devumam nozares izaugsmē, straujāk auga metālu ražošana (salīdzinot ar 2021. gada maiju, ražošanas apjomi pieauga vairāk nekā 4 reizes), pārtikas rūpniecības (+4,6%), automobiļu un piekabju (+24,2%), gatavo metālizstrādājumu (+8,5%) un mēbeļu (+192%) ražošanas apjomi. Tāpat arī pozitīvs ieguldījums nozares izaugsmē bija dzērienu un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas, kā arī kokapstrādes nozarēm. Savukārt gada laikā nedaudz samazinājās iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas apjomi.

Maijā gada griezumā turpināja strauji palielināties apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Par 31% pieauga vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomi, savukārt, par 32% – eksportā realizētās produkcijas apjomi. Straujāk auga metālu un papīra un tā izstrādājumu ražošanas produkcijas realizācija. Realizācijas apjomi faktiskajās cenās turpināja augt arī lielākajā apstrādes rūpniecības apakšnozarē – kokapstrādē – par 34,5 procentiem.

Apstrādes rūpniecības attīstību nākamajos mēnešos turpinās ietekmēt kara darbība Ukrainā, kā rezultātā var tikt traucētas gan līdzšinējās izejvielu piegāžu ķēdes, gan uzņēmumus ietekmēs visā pasaulē vērojamais cenu kāpums izejvielām, tai skaitā energoresursiem. Uzņēmumiem, kuri ir saistīti ar karā iesaistīto valstu tirgiem, šajā situācijā ir jāmeklē jaunas piegāžu iespējas un jauni preču noieta tirgi.