Latvijā darbu atraduši vismaz 11 000 Ukrainas iedzīvotāju

Latvijā darbu atraduši vismaz 11 000 Ukrainas iedzīvotāju, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” atzina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone.

“Labā ziņa ir tā, ka esam atgriezušies teju pirms pandēmijas laika reģistrētā bezdarba līmenī, kopumā bezdarba līmenis samazinās. Nelielais pieaugums, ko varam novērot rudens, ziemas mēnešos, ir tāpēc, ka Latvijas darba tirgus ir ļoti ietekmēts no sezonalitātes,” atzina Simsone.

Pēc viņas teiktā, bezdarba līmenis ir samazinājies visā valsts teritoijā, arī Latgales reģionā cilvēki vairāk ir atraduši darba iespējas: “Visai tradicionāli mūsu valstī vidējās kvalifikācijas nozares, kas dominē, ir būvniecība, transports, loģistika un tirdzniecība.”

“Lai arī saņemam paziņojumus par plānotām kolektīvām atlaišanām, tās ir par neliela darbinieku skaitu atbrīvošanu. Pēdējie paziņojumi ir bijuši par IT nozares uzņēmuma un finanšu sektora uzņēmuma kolektīvo atlaišanu – līdz vai nedaudz virs desmit darbiniekiem,” norādīja NVA vadītāja.

Tāpat viņa norādīja uz to, ka kopš Krievijas pilna apjoma iebrukuma Ukrainā Latvijā darbu atraduši vismaz 11 000 Ukrainas iedzīvotāju: “Mēs esam izmaksājuši teju 11 tūkstošiem personu nodarbinātības uzsākšanas pabalstu, tāpēc droši varam teikt, ka vismaz 11 tūkstoši Ukrainas civiliedzīvotāju ir nonākuši darba tirgū. Darbi, kuros cilvēki iekārtojas, ir apkalpojošā sfērā, ražošanas uzņēmumos u.c.”

“Ar mūsu starpniecību vairāki Ukrainas civiliedzīvotāji jau ir iesaistījušies valsts valodas apmācībā. Mēs novērojam, ka cilvēki pusgada laikā sarunu līmenī jau ir labi apguvuši valodu un spēj komunicēt. Jau šobrīd nav problēmu cilvēkus iesaistīt valodas apguvē,” izteicās Simsone.

Savukārt vaicāta, kādas sekas var atstāt Saeimā apspriestās likuma izmaiņas, kas uzliktu pienākumu no 2024. gada Latvijā nodarbinātajiem Ukrainas iedzīvotājiem obligāti apmeklēt latviešu valodas kursus, Simsone atbildēja, ka tas neko daudz nemainītu, jo Ukrainas iedzīvotāji jau tagad diezgan aktīvi apgūst valsts valodu.