Latvenergo» tirdzniecības izmaksas pieaugs divarpus reižu, EM pieprasīs skaidrojumu

«Latvenergo» tirdzniecības izmaksas pēc elektrības tirgus atvēršanas pieaugs divarpus reižu, dodot papildu ieņēmumus 8,4 miljonu eiro apmērā. Ņemot vērā šaubas par izmaksu pieauguma pamatojumu, Ekonomikas ministrija pieprasīs skaidrojumu.

Latvijas Televīzijas raidījums «Sastrēgumstunda» vēsta, ka viena no elektrības cenas komponentēm ir «Latvenergo» tirdzniecības izmaksas. Salīdzinot veco pamata tarifu ar jauno ekonomisko tarifu, tirdzniecības izmaksas pieaugs 2,5 reizes no 0,24 centiem līdz 0,71 centam (+0,47 centi), kas dod uzņēmumam papildu ieņēmumus 8,4 miljonu eiro, raksta Apollo.lv.

«Latvenergo» valdes loceklis, komercdirektors Uldis Bariss raidījumā izmaksu pieaugumu skaidroja ar to, ka līdz šim lielāko daļu šo izmaksu bija uz juridisko personu pleciem, bet pēc tirgus atvēršanas tas pāries uz mājsaimniecībām.

«Tirdzniecības izmaksas ataino mūsu faktiskās izmaksas, kādas uzņēmumam šajā brīdī ir. Runa ir par klientu apkalpošanu, un līdz šim regulārais tarifs tika noteikts ne tikai mājsaimniecībām, bet arī juridiskām personām, kas patērē daudz vairāk. Juridiskajām personām aizejot prom brīvajā elektroenerģijas tirgū, faktiskās klientu apkalpošanas izmaksas lielā mērā paliek uz mājsaimniecībām, kas ir arī pareizi,» skaidroja Bariss. «Regulētajā tarifā mājsaimniecību vietā šo summu maksāja juridiskie klienti.»

Viņš arī pauda pārliecību, ja «Latvenergo» tirdzniecības izmaksas būtu pārspīlētas, būtu daudz konkurentu, taču tā nav. «Ja būtu uzlikta pārāk liela cena, tad pārējie to izmantotu,» piebilda Bariss.

Savukārt ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis pavēstīja, ka Ekonomikas ministrija kā uzņēmuma kapitāldaļu turētāja pieprasīs skaidrojumus.

«Ņemot vērā šīs šaubas, mūsu pienākums ir kliedēt šīs šaubas un mēs pieprasīsim skaidrojumu gan no «Latvenergo», gan no regulatora,» paziņoja ministrs.