Labvēlīgā ziema ziemājiem uztur zemas graudaugu cenas biržās

Ņemot vērā labvēlīgos ziemošanas apstākļus, tuvākajā laikā nav gaidāmi dramatiski graudu cenu lēcieni un graudaugu cenas biržās aizvien ir zemas, pavēstīja graudu pārstrādes uzņēmumā “Rīgas dzirnavnieks”.

“Šogad ziema bija īpaši silta, kas ļāva ziemājiem to ļoti labi pārdzīvot, it īpaši, ja salīdzina ar pērno gadu, kad Latvijā bija jāpārsēj lielākā daļa lauku. Arī pēdējās nedēļas aukstās naktis nav atstājušas ietekmi uz labību. Uz doto brīdi ziemas riski ir aiz muguras – šobrīd vairāk ir jāuzrauga situācija un jāgaida pavasaris un vasara, cerot ka nebūs tādu dabas stihiju, kā piemēram, ilgstošas lietavas, krusa un ilgstošs sausums,” stāsta “Rīgas dzirnavnieka” valdes loceklis Žilvins Pakeltis.

Pakeltis norāda, ka cenas svārstības pasaules biržās turpinās, bet šobrīd lielāks uzsvars ir uz jauno ražu, it īpaši, jo pieprasījums pēc vecās ražas samazinās.

“Ņemot vērā, ka ziema bija labvēlīga galvenajos labības audzēšanas reģionos Eiropā, nav gaidāmi dramatiski cenas lēcieni, vismaz patreizējos apstākļos. Vēl ir pāragri prognozēt, kā cenas mainīsies tuvākajos mēnešos un ražas sezonai sākoties, un vai sasniegs tikpat zemu līmeni kā pērn vasarā. Pašlaik pircēji piedāvā slēgt ar lauksaimniekiem nākotnes līgumus kviešiem, par cenu, kas par 20 – 30 eiro/tonnā pārsniedz cenu līmeni pērn, kas tomēr ir viens no zemākajiem cenu līmeņiem pēdējo gadu laikā,” norāda Pakeltis.