Kultūras nozares atbalstam no valsts nepieciešami 32 miljoni eiro

Covid-19 krīzes laikā radīto zaudējumu kompensēšanai kultūras nozarē lūgs piešķirt 32 miljonus eiro, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).

Pēc viņa sacītā, atbalsta plāns jau nākamnedēļ tiks iesniegts izvērtēšanai Finanšu ministrijā, jo tajā vēl tiek precizētas nianses par minētā plāna izpildes kritērijiem.

Pēc viņa sacītā, finansējuma apmērs varētu būs līdzīgs kā Igaunijā. Viņš norādīja, ka Covid-19 radītajā krīzē kultūras nozares atbalstam, tostarp zaudējumu kompensācijām, vajadzīgi 32 miljoni eiro.

“Kultūra ir tā, kas mūs padara par Latviju. Kultūra pandēmijas laikā ir skarta vistiešākajā veidā. Latviju dēvē par kultūras lielvalsti – atbilstīgi tam ir jāveido arī politika izejai no šīs krīzes,” pauda ministrs.

“Plānoti atbalsta mehānismi, kas caur Kultūrkapitāla fondu, caur radošas personas likumu tiks piešķirti radošām personām nevis ar uzsvaru izdzīvot, bet radīt ko jaunu. Plānots valsts pasūtījums visās kultūras nozarēs,” sacīja Puntulis.

Zaudējumu kompensācijas nepieciešamas valsts kapitālsabiedrībām – operām, teātriem –, nevalstiskajām organizācijām, privātiem producentiem, pasākumu rīkotājiem. Pašlaik vēl tiekot precizēts mehānisms, kādā veidā notiks zaudējumu kompensāciju izmaksa.

“Tik cieša sadarbība ar tā dēvēto neakadēmiskās mūzikas žanru Kultūras ministrijai līdz šim nekad nav bijusi, kāda tā ir šobrīd. [..] Jārēķinās, ka atbalsta saņemšanai būs noteikti kritēriji. [..] Noteikti jādomā par nodokļu sistēmas maiņu,” pieļāva ministrs.

Vienlaikus ministrs atzina, ka liels izaicinājums būs atbalsts brīvmāksliniekiem, kas nav ciešā sasaistē ar radošām organizācijām.

Foto: Valsts kanceleja