Krievijas rublis turpina dramatisku kritumu

Eiropas Savienības (ES) sankcijas un naftu cenu sarukums būtiski ietekmējis Krievijas rubļa vērtības kritumu līdz jaunam, rekordzemam līmenim. Nepilnas dienas laikā Krievijas rubļa vērtība kritusies par pusi, vēsta ārzemju mediji.

Rubļa vērtība samazinājusies līdz 100 rubļiem par eiro un 77 rubļiem par dolāru. Valsts valūta turpina savu kritumu teju pa minūtēm. Kā liecina statistikas dati, rubļa vērtība kopš gada sākuma samazinājusies par 50%.

Strauju kritumu piedzīvo arī Maskavas starpbanku valūtas biržas, kuru procenti ievērojami zaudē vērtību.

Oktobra sākumā Krievijas centrālā banka bija spiesta iztērēt 30 miljardus ASV dolāru, lai apturētu rubļa vērtības kritumu, taču tas, kā redzams, nav devis gaidīto rezultātu un gaidāms, ka valsts nākamgad varētu ieslīgt recesijā.

Tāpat apdraudēti ir Krievijas uzņēmumi, kuriem Rietumvalstu sankciju rezultātā ir liegta pieeja starptautiskajam kapitāla tirgum. Lielākai daļai uzņēmumu draud iespēja nonākt kredītu krīzē.

Vairākiem Krievijas uzņēmumiem Rietumvalstu sankcijas radījušas būtiskus šķēršļus, tai skaitā uzņēmumiem ir liegta piekļuve ārvalstu kapitāla tirgum, kā rezultātā uzņēmumi nespēj veikt parādu samazināšanu vienlaicīgi ar ārējo parādu atmaksu.

Pēc ekspertu prognozēm, lielāka daļa Krievijas uzņēmumi nespēs līdz 2016., 2017. gadam ievērot kredītu atmaksas termiņus un tādā gadījumā, tiem priekšā gaidāma smaga kredīta krīze.

Pēc analītiķu domām, vissmagāk varētu ciest tieši metalurģijas un nekustamā īpašuma nozares.

Kā liecina Krievijas centrālās bankas «Bank Rossii» apkopotie dati, lielākai daļai Krievijas uzņēmumu līdz 2015.gada beigām jāatmaksā parādsaistības 134 miljardu dolāru apmērā, kas ir ievērojama summa, ņemot vērā, ka uzņēmumiem trūkst resursu.