Krievijas ekonomikas recesija nopietni ietekmē eksporta izaugsmi

Jūnijs nav bijis veiksmīgs mēnesis apstrādes rūpniecībai. Kritumi bija novērojami vairākās nozarēs, tostarp arī izklaides jomā, salīdzinot ar 2013.gada jūniju. Nozīmīgs faktors šiem kritumiem ir Krievijas ekonomikas recesija, portālu “Apollo” informē «Swedbank» vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

2.ceturksnis kopumā apstrādes rūpniecībai (un rūpniecībai kopumā) tomēr bija labāks nekā 1.ceturksnis. Līdz ar to rūpniecība atkal veicināja ekonomikas izaugsmi.

Tajā pat laikā pēdējie pāris mēneši apstiprina, ka turpmāka izaugsme nebūs viegla. Ietekme no Krievijas recesijas un rubļa vājuma sāk parādīties makro datos. Stingrākas sankcijas pret Krieviju no ES un ASV un atbildes gājieni no Krievijas puses, visticamāk, bremzēs turpmāku rūpniecības un eksporta izaugsmi.

Viena no lielākajām nozarēm, pārtikas pārstrāde, gandrīz vai pārstājusi augt (pret pērno gadu vēl novērojama izaugsme, tomēr 2.ceturksnī ražošanas apjomi palika nemainīgi pret iepriekšējo ceturksni). Daļēji to var saistīt ar Krievijas ekonomikas un valūtas vājumu, piemēram, zivju produktu ražošanas apjomi krīt, krīt arī to eksports uz Krieviju un pārējo pasauli.

Tomēr tendences citās pārtikas apakšnozarēs atšķiras un, piemēram, piena produktu ražošanā gada izaugsme turpinās, lai arī tā ir lēnāka. Siera un biezpiena eksports uz Krieviju turpina strauji kāpt, tomēr krīt uz pārējo pasauli.

Arī citās nozarēs tendences ir ļoti dažādas. Piemēram, turpinās laba izaugsme arī kokrūpniecībā, datoru un elektronikas iekārtu ražošanā. Savukārt nu jau labu laiku krīt apģērbu un tekstilizstrādājumu ražošana.