Krievijas dzelzceļš varētu pārtraukt ogļu tranzītu caur Rīgas ostu, atklāj Ameriks

Trešdien Rīgas brīvosta saņēmusi neoficiālu informāciju, ka Krievijas dzelzceļš pārtrauks ogļu tranzītu caur Rīgas ostu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja ostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks.

Ameriks norādīja, ka neraugoties uz ģeopolitisko situāciju, pēdējie septiņi mēneši Rīgas ostai vērtējami kā pozitīvi, proti, kravu apgrozījums pieaudzis par 1%.

“Vakar pēcpusdienā tika saņemta neoficiāla informācija no Krievijas dzelzceļa, ka varētu tikt pārtraukta ogļu kravu nosūtīšana. Krievijas dzelzceļš varētu pārtraukt ogļu kravu vešanu uz Rīgas ostu,” sacīja Ameriks.

Vienlaikus viņš izteica cerību, ka šī informācija neapstiprināsies, jo tas būtu liels trieciens Rīgas ostai un Latvijas tautsaimniecībai.

“Tas varētu ietekmēt situāciju ļoti nopietni, jo ogļu kravas ir vairāk nekā trešdaļa no visām kravām, kas tiek apkalpotas ostā. Tas neapšaubāmi ietekmētu arī visus citus radītājus, arī Latvijas ekonomiku,” pauda ostas valdes priekšsēdētājs.

Ameriks norādīja, ka katra apkalpotā ogļu krava Latvijas ekonomikai dod 10 eiro pievienoto vērtību:”Rēķināmies – miljons tonu ir desmit miljoni eiro. Ogļu kravas ir apmēram 13, 14 miljoni tonu – tad tie ir 130 – 140 miljonu eiro zaudējumi.”

Pirmajā pusgadā Rīgas brīvosta, salīdzinājumā ar 2014.gada attiecīgā perioda rādītājiem, kāpinājusi kravu apgrozījumu par 2,3%, sešos mēnešos pārkraujot 20,64 miljonus tonnu. Vidēji mēnesī Rīgas brīvostā tiek apstrādāts 3,44 miljoni tonnu dažādu kravu.