Krievija kāro Ventspils ostu

Par pārdevēju nosaukts vairāku Ventspils ostas uzņēmumu līdzīpašnieks Oļegs Stepanovs. Viņš esot sūtījis uz Maskavu kādu no jaunievēlētajiem Rīgas domes deputātiem, lai piedāvātu Krievijas uzņēmējiem nopirkt a/s Latvijas Naftas tranzīts (LNT) akciju kontrolpaketi. Piedāvājuma izteikšana tieši tagad tiek motivēta ar to, ka pašvaldību vēlēšanas neesot ļāvušas O. Stepanovam ieņemt cerētās “ekonomiskās pozīcijas” Rīgā, tāpēc viņam nākoties vākt naudu, lai revanšētos Saeimas vēlēšanās nākamgad. Ziņas nobeigums vērsts uz O. Stepanovam piederošās LNT akciju paketes cenas pazemināšanu, atgādinot par droši vien vēl ilgo tiesāšanos par LNT vērtīgākā īpašuma – cita Ventspils ostas uzņēmuma Ventspils nafta (VN) – akciju paketes lielumu un statusu.

“Pilnīgas muļķības,” šāda piedāvājuma esamību Neatkarīgajai noliedza O. Stepanovam piederošās SIA Topmar holdings pārstāvis Aleksandrs Niklass. Ar šīs SIA starpniecību O. Stepanovs ir pārstāvēts nākamajā Ventspils ostas uzņēmumā Ventbunkers, kas tālāk kontrolē LNT ar tā pretenzijām uz kontroli pār VN. Tajā pašā laikā viņš pieļāva, ka LNT akcionāri būtu gatavi izskatīt LNT akciju pārdošanas piedāvājumus, ja viņiem tos kāds izteiktu un ja tie būtu izdevīgi. Pagaidām akcionāri pūloties celt sava uzņēmuma vērtību. Ziņu par O. Stepanova vārdā izteikto piedāvājumu viņš uzskata par apliecinājumu Krievijas vēlmei lēti iegūt īpašumus Ventspilī.

A. Niklasa versiju apliecina tas, ka ziņas autori ir uzdevuši LNT akciju paketes cenu par visas Ventspils ostas cenu, kas īstenībā ir pat nesalīdzināmi lielumi. LNT reālā darbība šobrīd ir piedalīšanās tiesu procesos, kuros uzņēmumu pārstāv tā padomes priekšsēdētājs, jurists Mārtiņš Kvēps. Šāds īpašums nebūt nemaksā 100 miljonus eiro. Iespējams, ka ziņas autori norādījuši uz Ventspils ostu kā piedevu, kuras dēļ vispār varētu maksāt naudu par LNT. Tomēr nokārtot šādu darījumu O. Stepanovs nespēj un varbūt arī negribētu kā pārāk neizdevīgu.

Sakarā ar pašvaldību vēlēšanu rezultātiem jāatgādina, ka par O. Stepanova un viņa Ventspils domubiedru veidojumu dažkārt tiek saukta ārpus Rīgas domes koalīcijas palikusī Pilsoniskā savienība, bet pieejamie pārskati uzrāda O. Stepanova un arī A. Niklasa ziedojumus tikai Tautas saskaņas partijai, kas ietilpst vēlēšanu uzvarētājā Saskaņas centrs. Tā ekonomiskās pozīcijas būtu jānodrošina Rīgas domes priekšsēdētājam Nilam Ušakovam un Rīgas brīvostas valdes loceklim Vadimam Jerošenko, kurš pēdējā laikā nonācis līdzās O. Stepanovam Tautas saskaņas partijas ziedotāju sarakstos.

Ziņu arhīvi glabā Saskaņas centra sagatavotu pārskatu par partijas kongresu pagājušā gada 29. novembrī, kurā tika iekļauti arī V. Jerošenko vārdi, ka “svarīgākā no mūsu prioritātēm ir tranzīts. Bet grūti attīstīt šo nozari, stāvot ar muguru pret saviem kaimiņiem, vai nu tā būtu Krievija, vai Baltkrievija”. Neatkarīgā jautāja nu jau amatus ieguvušajam V. Jerošenko, vai viņa iecerētā pozīcijas maiņa pret Krieviju un Baltkrieviju ietver arī ostas uzņēmumu pārdošanu šīm valstīm. Vai tas varētu notikt arī Rīgas brīvostā? Vai Saskaņas centra sponsoriem būtu kāda ietekme uz Rīgas brīvostu, ja viņus tas interesētu? Cik ticami, ka Rīgas domes deputāti piepelnītos kā Ventspils uzņēmumu pārstāvji Krievijā?

V. Jerošenko atbildēja, ka viņam neesot nekādas informācijas ne par Rīgas domes jauno deputātu starpniecību starp Ventspili un Maskavu, ne arī par O. Stepanova iespējamajiem ieguvumiem pašvaldību vēlēšanās Rīgā. Pagaidām gan tikai teorijas līmenī viņš apliecināja, ka “kapitāla daļu pārdošanā, no ekonomikas viedokļa, nav nekā neloģiska, jo tādējādi pastāv iespējamība veicināt kravu apjoma palielināšanos un tranzīta lomu Latvijas ekonomikā kopumā”.

Avots: www.nra.lv