Kariņš: NATO ir jāstiprina Austrumu flangs

NATO klātbūtne Austrumu flangā būs jāstiprina, uzskata Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Kariņš otrdien, 14. jūnijā, Hāgā tikšanās laikā ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu (Jens Stoltenberg) un vairāku NATO sabiedroto valstu un valdību vadītājiem uzsvēra nepieciešamību stiprināt NATO Austrumu flangu un alianses aizsardzības un atturēšanas spējas, ņemot vērā fundamentālās drošības vides izmaiņas saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā. Ministru prezidents uzsvēra, ka Rietumu sabiedrotajiem nav jābaidās būt stipriem – šodienas ģeopolitiskajā situācijā spēks ir kļuvis par nepieciešamību demokrātijas un miera nosargāšanai.

“Lai mēs patiesi varētu aizstāvēt katru NATO teritorijas centimetru, nepieciešams stiprināt Alianses Austrumu flangu no Baltijas līdz Melnajai jūrai, nodrošinot to ar papildu spēkiem un spējām: kareivjiem, ieročiem un militāro ekipējumu,” pauda K. Kariņš, norādot, ka Baltijas valstīs NATO spēku klātbūtni nepieciešams palielināt līdz brigādes līmenim katrā valstī.

Ministru prezidents pauda, ka tikšanās laikā ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu, Nīderlandes premjerministru Marku Ruti (Mark Rutte), Dānijas premjerministri Meti Frederiksenu (Mette Frederiksen), Rumānijas prezidentu Klausu Johanisu (Klaus Werner Iohannis), Beļģijas premjerministru Aleksandru de Krū (Alexander de Croo), Polijas premjerministru Mateušu Moravecki (Mateusz Morawiecki) un Portugāles premjerministru Antonio Kostu (António Costa) tika pārrunāta nepieciešamība stiprināt transatlantiskās saites, kā arī atbalsts Ukrainai. Pēc K. Kariņa teiktā, Ukrainas uzvara un Krievijas zaudējums šajā karā ir vienīgais veids, kā atjaunot mieru un drošību Eiropā.

Hāgā sapulcējušies NATO valstu un valdību vadītāji vienojās par kopīgu paziņojumu, kurā pauda atbalstu NATO jaunās Stratēģiskās koncepcijas apstiprināšanai NATO samitā Madridē 29.-30. jūnijā, kā arī uzsvēra nepieciešamību NATO dalībvalstīm Eiropā uzņemties lielāku atbildību par Eiropas drošību. Tāpat tikšanās dalībnieki vienoti aicināja palielināt finansējumu aizsardzībai, lai esošajā drošības situācijā stiprinātu NATO spējas. Sabiedroto valstu un valdību vadītāji pauda skaidru atbalstu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai NATO.

Foto: Valsts kanceleja