Ceturtdien, 2. novembrī, tiešsaistē norisinājās #HRconference, kurā nozares eksperti iezīmēja aktuālākos jautājumus personāla vadībā, tai skaitā apskatīja tēmas par personāla speciālistu nepieciešamajām prasmēm, ieskicēja aktualitātes darba tiesībās, diskutēja par labbūtību, karjeras izaugsmes iespējām, komandas motivācijas celšanu un tendencēm darba tirgū. Konferencē piedalījās arī “KPMG Law” jurists Antons Zagdajs, kas iepazīstināja ar ārvalstu talantu mobilitātes praktiskajiem aspektiem.
Runājot par talantu piesaisti no Eiropas Savienības, viņš norādīja, ka šajā gadījumā piesaistes process ir vienkāršāks, jo ir tiesības strādāt un dzīvot Latvijā un citās ES dalībvalstīs bez darba atļaujas vai vīzas. Savukārt talantu piesaistes process no trešajām valstīm ir ilgāks un sarežģītāks, jo ir papildu administratīvās prasības.
Tāpat runājot par juridiskajiem aspektiem, ko jāņem vērā, A. Zagdajs pauda, ka jāņem vērā vairāki faktori, tai skaitā, vai ir atvieglota ieceļošanas kārtība, cik ir pieļaujamo uzturēšanas dienu skaits, vai ir nepieciešama dokumentu legalizācija u.tml. Tāpat nozīme ir uzņemšanas valsts prasībām, piemēram, vai ir iespējams strādāt attālināti bez darba atļaujas (īpašas vīzu kategorijas). Vērā jāņem arī darba devēja riski, proti, darbinieka loma uzņēmumā un attālinātā darba pieļaujamība, darbinieka pieejamības stundas, darba aizsardzība, darba devēja komercnoslēpumu aizsardzība un darbinieka izdevumu atlīdzināšana.
Savukārt uz jautājumu, kā tikt galā ar šķēršļiem, jurists pauda, ka svarīgi ir plānot un sekot līdzi jaunākajai informācijai imigrācijas jomā, meklēt ekspertu palīdzību, kā arī komunicēt un paplašināt profesionālo kontaktu tīklu. Vienlaikus viņš norādīja, ka izplatītākie šķēršļi, piemēram, imigrācijas procesā ir ierobežota vīzu pieejamība, izmaiņas imigrācijas normatīvajā regulējumā, valodas barjeras un izmaksas.
“Lai piesaistītu un noturētu talantīgus darbiniekus, uzņēmumam ir jāpiedāvā ne tikai konkurētspējīgs atalgojums, bet arī spēcīga uzņēmuma kultūra, karjeras izaugsmes un attīstības iespējas, kā arī – atbalstoša darba vide,” norādīja A. Zagdajs, atgādinot, ka “darbinieks izvēlas darba devēju, nevis darba devējs izvēlas darbinieku.”
#HRconference piedalījās arī Personāla vadītāju kluba vadītāja, organizāciju psiholoģe un sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Rošāne, organizāciju psihologs, “CreaTest” vadītājs, docents Reinis Lazda, “Growing” valdes locekle un konsultante Jana Strogonova, biznesa psihologs, HR datu analītiķis Jānis Roze, “Sorainen” galvenais darba tiesību eksperts Andis Burkevics, LBAS jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs, psiholoģe, izaugsmes veicinātāja un trenere Inta Santa, “Draugiem Group” Personāla attīstības un pieredzes vadītāja Agnese Pumpure un “ERDA Group” projektu vadītāja Rebeka Nagle.
Publicitātes materiāls