Ja Grieķijai neizdosies vienoties, tā varētu paziņot par defoltu

Grieķija gatavojas veikt dramatisku soli, paziņojot par valsts nespēju atmaksāt parādu, ja tai līdz aprīļa beigām neizdosies panākt vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem, vēsta britu laikraksts “Financial Times”.

Grieķijai, kurai strauji sāk pietrūkt līdzekļu, lai samaksātu algas valsts sektora strādājošiem un izmaksātu pensijas, nolēmusi ieturēt 2,5 miljardus eiro Starptautiskā Valūtas fondā (SVF), ja vienošanās par kredīta izmaksāšanu netiks panākta.

“Mēs esam nonākuši līdz ceļa galam. Ja Eiropas Savienības (ES) Grieķijai nesniegs finansiālu palīdzību, nav alternatīvas defoltam,” laikrakstam paudis viens no valdības ierēdņiem.

Tikmēr laikraksts pieļauj, ka nenovēršams neizpildes brīdinājums varētu būt Grieķijas taktika, lai pēc iespējams vienkāršotu apstākļus kredīta ieguvei.

Tikmēr Vācijas laikraksts “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” ziņo, ka progress Grieķijas un Eiropas sarunās nav novērojams, jo Grieķija atsakās apspriest pensiju samazināšanu valsts budžeta ierēdņiem un pildīt citus pasākumus, kas palīdzētu sabalansēt budžetu.

Pieļaujot Grieķijas defoltu, tiktu pārtrauktas kredītiestāžu darbības, ierobežoti kapitāla kustība un vairotos valsts ekonomikas nestabilitāte. Tas gan nenozīmē, ka Grieķija automātiski būtu spiesta izstāties no eirozonas, taču defolts negatīvi ietekmētu valsts mērķus.

Grieķijai līdz 20. aprīlim ir jānāk klajā ar pieņemamu reformu plānu, lai ES un SVF valstij izsniegtu papildus kredītu maksājumu. Marta beigās valsts premjerministrs Aleksis Ciprs iesniedzis aizdevējiem jaunos reformas plānus, kurus SVF un Eiropas eksperti aizvien vērtē.

Grieķija ar nodokļu nemaksāšanas apkarošanu, plašākiem privatizācijas plāniem un augstākiem nodokļiem alkoholam un tabakas izstrādājumiem cer panākt ienākumus trīs miljardu eiro apmērā un saņemt vēl papildus 7,2 miljardus eiro no aizdevuma programmas.

Kā pirmdien apstiprinājusi Grieķijas Finanšu ministrija, valdība nepārtraukti turpina meklēt abpusēji izdevīgu risinājumu.
Līdz 1. maijam Grieķijai SVF jāizmaksā 203 miljoni eiro, 12.maijā 770 miljoni eiro un vēl 1,6 miljardi eiro jūnijā.