IZM atmet ideju par skolotāju algu publiskošanu

Plaši apspriestais jautājums par skolotāju algu publiskošanu vairs netiks apspriests, tā intervijā Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” sacīja izglītības ministre Mārīte Seile.

Seile intervijā apstiprināja, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) neatgriezīsies pie jautājuma par pedagogu algu publiskošanu internetā, norādot, ka sākotnējais mērķis bija panākt caurspīdīgumu pedagogu algu sadalē. Jo ne tikai sabiedrības, bet arī pedagogu vidū bija neizpratne par to, kā šis algas tiek aprēķinātas un veidojas. Virkni jautājumu radīja situācijas, kurās dažiem skolotājiem algu apmēri sasniedza pat 1000 eiro, kamēr mazo skolu pedagogi turpināja strādāt par niecīgu atalgojumu.

Kā apliecināja Seile, izstrādājot jauno pedagogu atalgojumu modeli, liela vērība tiks pievērsta tam, lai panāktu nozares finansējuma pārskatāmību un skolām, pašvaldībām un visai sabiedrībai būs pieejams skaidrs atalgojuma aprēķināšanas kritēriju kopums.

Savukārt par skolotāju algu publiskošanu kā veidu, kas palīdzētu atklāt algu atšķirības un veidošanas principus, IZM, visticamāk, aizmirsīs.

Jau vēstīts, ka Izglītības un zinātnes ministrija(IZM) sākotnēji rosinājusi skolotāju algas publiskošanu internetā, taču apzinoties nepieciešamību rast efektīvu ilgtermiņa risinājumu, kas veicina skaidrību par pedagogu algu veidošanos, apmēru un tam paredzētā valsts finansējuma godīgu pārdali, Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile nolēmusi neuzturēt pedagogu algu publiskošanas jautājuma tālāku virzīšanu, par primāro uzdevumu izvirzot padziļinātas diskusijas ar sociālajiem partneriem.

Tikai laiks radīs, vai jaunais algu publiskošanas modelis uzlabos situāciju izglītības nozarē un valdības solījums (sistēmas sakārtošanas gadījumā) atvēlēt papildus finansējumu skolotājiem piepildīsies.